گرانی جهانی گاز رکورد زد

قیمت جهانی گاز طبیعی به دلیل دمای بالا که تقاضا برای تولید نیرو در نیمکره شمالی برای دستگاه‌های خنک کننده هوا را افزایش داده و همچنین اقدام معامله گران بعضی مناطق برای پر کردن مخازن پیش از زمستان، به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده است.

به گزارش ایسنا، قیمت محموله های گاز طبیعی مایع (LNG) که به آسیا تحویل داده می‌شوند، هفته جاری به بالای ۱۳ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش (mmBtu) صعود کرد که بالاترین رکورد قیمت برای این وقت از سال از سال ۲۰۱۳ تاکنون به شمار می رود. قیمت عمده فروشی هلند و قیمت گاز طبیعی آمریکا هم به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده است.

آمار رفینیتیو آیکان نشان داد محموله های ژوئن به مقصد ژاپن ۱۸ درصد نسبت به ماه پیش افزایش یافته و به ۶.۰۱ میلیون تن رسیده که بالاترین میزان در سه ماه گذشته است. نیروگاه‌های ژاپنی در تلاشند تا از تامین برق کافی در برابر تابستان داغ و در آستانه بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو که ۲۳ ژوئیه آغاز می شود، اطمینان حاصل کنند.

طبق آمار، چین حدود ۶.۴ میلیون تن LNG در ژوئن وارد کرد که در مقایسه با ماه مه کاهش داشت اما حدود ۲۶ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

یک معامله گر LNG مقیم سنگاپور گفت: ما شاهد خرید زیادی از سوی کسانی هستیم که مهیای زمستان می شوند. قیمت بالای محموله های تک هم تاثیری روی خریداران نداشته است اگر چه این گرانی به معنای ضرر آنهاست چرا که قیمت عمده فروشی داخلی چین در حال حاضر پایینتر از قیمت محموله های تک LNG است.

یک معامله گر مقیم چین گفت: خرید قوی از سوی چین بر مبنای دلایل امنیت انرژی بوده است زیرا چینی ها می خواهند از تکرار زمستان گذشته که در پی کمبود تامین گاز، قیمت محموله‌های تک به بالای ۳۰ دلار به ازای هر واحد mmBtu صعود کردند، اجتناب کنند.

قیمت پایه گاز اروپا هم تحت تاثیر قیمت بالای محموله های تک LNG در بازار آسیا افزایش یافت و قیمت ماه آتی در هاب تی تی اف هلند صبح پنجشنبه به رکورد ۳۶.۲۵ یورو به ازای هر مگاوات ساعت صعود کرد.

هنگامی که قیمت محموله های تک LNG در آسیا گران می شود، فروش محموله ها به این منطقه برای صادرکنندگان جذابتر شده و به کمبود محموله های LNG برای اروپا منجر می شود.

سطح پایین ذخایر، اختلالات مربوط به تعمیرات تابستانی و قیمت بالای کربن هم تقاضا برای خرید گاز طبیعی را تشدید کرده‌اند. در همین حال عرضه گاز روسیه به اروپا ۱۵ تا ۲۰ درصد در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده و وضعیت مربوط به کاهش ذخایر این منطقه را تشدید کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، در آمریکا، بهای معاملات گاز طبیعی در هاب هنری در لوییزیانا هفته جاری به بالاترین حد ۳۰ ماه اخیر صعود کرد که تحت تاثیر پیش بینی تقاضای بالاتر برای برق به دلیل داغی هوا در دو هفته آینده، رشد صادرات و سطح کمتر از حد معمول گاز در ذخایر برای این وقت از سال بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …