یک ایران‌شناس درگذشت

الکساندر الرداشویلی، ایران‌شناس و مترجم گرجستانی شعرهای شاعران ایرانی درگذشت.

به گزارش ایسنا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اعلام این خبر نوشته است: «الکساندر الرداشویلی، ایران‌شناس، شاعر، مترجم و ادیب اهل گرجستان، در تاریخ ۱۶ آوریل سال ۱۹۵۶ در شهر تفلیس متولد شد. بعد از اتمام تحصیلات متوسطه در مدرسه شماره ۷۷ تفلیس، تحصیلات خود را در دانشگاه  ادامه داد و در سال ۱۹۷۸ از رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی به نام اوانه جاواخیشویلی تفلیس فارغ‌التحصیل شد.

او از سال ۲۰۱۷ عضو انجمن نویسندگان گرجستان بود و در همان سال جایزه ادبی «اوانه ماچابِلی» را دریافت کرد. این نویسنده با هیئت ترجمه انجمن نویسندگان همکاری نزدیکی داشت. الرداشویلی همچنین موسس روزنامه «فانتزی» بود و از سال ۱۹۹۶ سردبیری آن را برعهده داشت. او همچنین رئیس کلوب مترجمان بود. اولین ترجمه‌های الکساندر الرداشویلی در دوران دانشجویی در روزنامه دانشگاه تفلیس منتشر شد.

او بخشی از مجموعه شعرهای شاعران ایرانی مانند: رودکی، فردوسی، خیام و مولوی و شاعران دیگر را ترجمه و منتشر کرد. الرداشویلی همچنین فرهنگ لغت فارسی-گرجی را تالیف کرد و با حمایت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان به چاپ رساند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

وسایل ورزشی اورجینال چه مزایایی دارد؟

مزایای خرید وسایل ورزشی اورجینال ورزش در جامعه ما نقش بسیار مهمی را ایفا می …