آثار قاچاق‌شده به اتریش در یک قدمی بازگشت به ایران

حدود هفت ماه بعد از اعلامِ پلیس اینترپل اتریش به همتای خود در ایران، مبنی بر وجود لوحی فشرده و تعدادی اثر تاریخی احتمالا متعلق به ایران در یک صندوق امانات در آن کشور، اکنون آن آثار به نماینده ایران در وین تحویل داده شد تا راهِ کمتری برای بازگشت آثارِ احتمالا تاریخی ایران به کشور باقی بماند.

به گزارش ایسنا، اداره کل موزه‌ها آذرِ سال گذشته، از طریق رییس اینترپل ایران مطلع شد که از صندوق اماناتِ یک تبعه ایرانی در بانکی در اتریش، اسناد و مدارکی پیدا شده و اشاره کرده‌اند که همراهِ آن لوحِ فشرده‌ای نیز وجود دارد که در آن تصاویرِ اشیای باستانیِ متعلق به ایران است.

در نامه‌ی اولیه اینترپل به ایران اعلام شد به دنبال تعمیراتی که آن بانک انجام می‌داده، به همه‌ی مالکان صندوق امانات خود اعلام می‌کند تا صندوق‌ها را برای انجام اقدامات مورد نیاز تحویل دهند، احتمالا فردِ مالک در آن زمان در اتریش حضور نداشته و آن‌ها مجبورشده‌اند تا خود صندوق امانات را باز کنند و با این وضعیت مواجه شده‌اند. طبق توضیحاتشان این صندوق متعلق به یک تبعه ایرانی ساکن در اتریش است که هویت او نیز مشخص است.

نخست پلیس اینترپل اتریش و ایران با یکدیگر هماهنگ کرده و اطلاعات در اختیار پلیس ایران قرار می‌گیرد، آن‌ها نیز از ایران می‌خواهند تا با دیدن این تصاویر نظرِ کارشناسی خود را اعلام کنند، با دیدنِ تصاویر مشخص شد تعدادی از اشیا متعلق به فرهنگ و تمدن ایران و تعدادی نیز مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است، که حتی ممکن است برخی از آن‌ها اصالت نداشته باشند. از سوی دیگر مالک آثار کشف شده در صندوق امانات بانک اتریش در ایران شناسایی و دستگیر شد و اکنون با قرارِ سنگینِ وثیقه آزاد است تا زمانی که آثار به ایران برگشته و اصالت آن‌ها مشخص شود.

سرانجام جمعه ۲۰ تیر، نماینده ایران در اتریش اعلام کرد بر اساس  یک معاضدت قضائی بین دو کشور و با همکاری اینترپل اتریش و پلیس بین‌الملل کشورمان پنجشنبه (۱۹ تیر ماه) این آثار با تشریفات قانونی به نماینده کشورمان در اتریش تحویل داده شد.

تا اعلام نظر کارشناسان میراث هیچ قضاوتی درباره اصالت آثار نمی‌شود

اکنون محمد حسن طالبیان ـ معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ در گفت‌وگو با ایسنا از وضعیت این آثار تا امروز و زمان تحویل به ایران می‌گوید.

او با اشاره به چگونگی کشف این آثار در اتریش و شناسایی صاحب صندوق امانات در بانکِ اعلام شده در آن کشور در ایران توضیح می‌دهد: بعد از اعترافِ آن شخص مبنی بر این‌که صندوق امانات متعلق به وی بوده است، اداره کل روابط بین‌الملل قوه قضاییه و بازپرس پیگیرِ این ماجرا می‌شوند، از سوی دیگر اداره کل حقوقی وزارتخانه نیز پیگیرهای خود را انجام می‌دهد، همچنین با مجموعه وزارت خارجه نیز در این زمینه در ارتباط مستمر بودیم.

وی با اشاره به پیگیری‌های میراث فرهنگی و درخواست برای ارسال تصویری از آثار کشف شده در آن صندوق امانات به ایران برای بررسی بیشتر توسط کارشناسان میراث فرهنگی، اظهار می‌کند: بعد از گذراندن روندی که در ماه‌های گذشته برای بازپس‌گیری آثار انجام شد، در نتیجه وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با میراث فرهنگی برای برگرداندنِ چگونگی آثار رایزنی کرد که اعلام کردیم مسیر از طریق دریافت نماینده ایران یا سفارتخانه است، در نتیجه قرار شد تا پنج‌شنبه ۱۹ تیر، این کار انجام شود که خوشبختانه آن رخ داده است و در روز کاری آینده پیگیرِ برگشت آثار به کشور خواهیم بود.

با این وجود طالبیان تاکید می‌کند که تا زمانی که آثار به کشور نرسیده و کارشناسان میراث فرهنگی اصالت داشتن یا نداشتن آثار را بررسی و به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند، نباید هیچ قضاوتی درباره‌ی اصالت آن‌ها مطرح شود.

استرداد آثار با مطمئن‌ترین روش به کشور انجام می‌شود

ابراهیم شقاقی ـ مدیر کل حقوقی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در گفت‌وگو با ایسنا توضیح می‌دهد: از زمان اعلامِ کشفِ این آثار در صندوق امانات در کشور اتریش پیگیرِ وضعیت آن‌ها بودیم و اداره کل روابط امور بین‌الملل قوه قضاییه و بازپرس پرونده همکاری زیادی با ما در این زمینه داشت تا زودتر به نتیجه برسیم، در واقع در این موضوع تعامل و هماهنگی خوب  بین دستگاهی ـ وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ( اداره کل حقوقی وزارتخانه)، قوه قضاییه ( اداره کل روابط بین الملل) و ناجا ( اینترپل) ـ باعث شد تا استرداد آثار در کمترین زمان و با مطمئن‌ترین روش (راه دیپلماتیک) انجام شود.

او با بیان این‌که میراث فرهنگی برای بازگشت این آثار درخواست داده تا آن‌ها از طریق مسیر دیپلماتیک به ایران فرستاده شوند، توضیح می‌دهد: با توجه به تحریم‌ها، در این زمینه مشکل داشتیم، اما از سوی دیگر در گذشته یک تجربه‌ی خوب برای بازگشت سر سرباز هخامنشی داشتیم که با تحویل آن به نمایندگی ایران در امریکا، آن اثر تاریخی مستقیم توسط رییس جمهور به کشور برگردانده شد.

او با اشاره به این‌که برای بازگشت این اثر تاریخی به کشور، ایران از نظر قضایی با چند راهکار مختلف روبه رو بود، اظهار می‌کند: از یک سو می‌توانستیم با حکمِ قضایی کار کنیم و آثار را برگردانیم، اما تصمیم گرفتیم تا با تعامل آثار به کشور برگردانده شوند، که خوشبختانه با همکاری بسیار خوب دستگاه‌های در ارتباط با این موضوع در مکاتبه با دادستانی وین، نهایتا نظرشان برای تحویل آثار به ایران جلب شد و بعد از مکاتبات مختلف وزیر میراث فرهنگی با امور خارجه، نهایتا قرار بر تحویلِ آثار به نماینده‌ی ایران به اتریش شد و روز گذشته (۱۹ تیر) اعلام شد که آثار تحویل شده است.

شقاقی تاکید می‌کند: اصالت یا عدم اصالت آثاری تحویل داده شده به ایران، پس از ورود به ایران از سوی کارشناسان میراث فرهنگی وزارتخانه بررسی می‌شود. تا کنون نیز بر اساس تصاویرِ ارسال شده از سوی پلیس اتریش کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند که در تعلق آن‌ها به ایران شکی ندارند، اما اعلامِ اصالت را منوط به بررسی آثار به صورت مستقیم و کامل دانسته‌اند.

مدیر کل حقوقی وزارتخانه میراث فرهنگی، همچین با تاکید بر این‌که مالک صندوقِ امانات در کشورِ اتریش، همچنان در ایران است و با قرارِ وثیقه‌ی سنگین آزاد است، ادامه می‌دهد: بعد از بررسی و اعلامِ نظر کارشناسان برای اصالت داشتن یا نداشتن آثار؛ در صورتی که آن‌ها اصیل باشند، با آن شخص به عنوان مجرم و بر اساس فصل ۱۲ قانون مجازات اسلامی برخورد می‌شود و چون بر اساس بررسی‌ها اعلام شده که آن‌ها به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده‌اند، حکم قاچاق دارند.

شقاقی می‌گوید: حکم قاچاق مشخص است، حمل، نگهداری و خروج آثار از کشور نیز به آن اضافه می‌شود و براساس مجازات‌های اعلام شده با مجرم برخورد می‌شود، از سوی دیگر در صورتِ داشتن ادعاهای دیگر توسط آن شخص اگر مستندات دقیق و قانونی داشته باشد، رفتارهای دیگر با مجرم می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …