«آسیب‌شناسی رسانه‌های جمعی» منتشر شد

«آسیب‌شناسی رسانه‌های جمعی» نوشته امیرحسام اسحاقی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۸۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۵ هزار تومان در انتشارات اطلاع‌رسانان عرضه شده است.

در بخش‌هایی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: رسانه قدرتمندترین نهاد در جامعه است. آن‌ها قادرند بی‌گناهان را مقصر و گناهکاران را بی‌گناه جلوه دهند و این نمایشی از قدرت نامحدود این نهاد است. آن‌ها ذهن توده‌ها را با اخبار و اطلاعات، تصاویر، فیلم‌ها، موسیقی و سایر منابع سرگرمی اشغال و کنترل می‌کنند. رسانه با این قدرت، تمایز بین واقعی و غیرواقعی را  برای مخاطب بسیار دشوار کرده است.
در عصر جهانی شدن ارتباطات و اطلاعات و گسترش تعاملات فرهنگی، رسانه‌های ارتباط‌جمعی اعم از کتاب، مطبوعات، سینما، رادیو، تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و شبکه‌های اینترنتی در افکار، عقاید، ایده‌آل‌ها، تفکرات و شیوه زندگی ما تغییر و تاثیر عمیقی ایجاد کردند.
بر اساس روانشناسی رسانه، تاثیر رسانه‌های جمعی عبارت از تاثیر بر اعمال، نحوه و تأملات افراد و مخاطبان است؛ این تاثیر می‌تواند منفی یا مثبت باشد.  لذا رسانه  علاوه بر نقش‌های مثبتی که در نگرش، رفتار و علایق فردی و حیات اجتماعی ما دارد، تأثیرهای مضر یا کژکارکردهایی را نیز به‌ویژه برای کودکان، نوجوانان و جوانان به دنبال دارد.
هدف از این کتاب تعریف و تمجید غیرواقع از رسانه نیست؛ بلکه آن‌چه اهمیت دارد، آسیب‌شناسی در چارچوب پارادایم انتقادی پیرامون ابزارهای ارتباطی و رسانه‌های اجتماعی نوینی است که بسیار تهاجمی شده و تأثیرهای منفی زیادی تا کنون داشته است. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …