آمادگی نیروگاه های کشور برای تامین برق چقدر است؟

اکنون بیش از ۷۰ هزار مگاوات (۷۷ درصد) از برنامه تعمیرات نیروگاه‌های کشور برای تامین برق پایدار پیک تابستان امسال انجام شده است و آنطور که مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرده تا نیمه خردادماه، ۶۹ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سال گذشته حدود ۹۲ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده و میزان تولید این واحدها نسبت به سال گذشته بیش از ۹ درصد افزایش یافته همچنین در سال ۱۳۹۹ معادل  ۳۴۳ میلیون مگاوات ساعت انرژی در تمامی نیروگاه‌های کشور (حرارتی، برق‌آبی، اتمی و تجدیدپذیر) تولید شده است که سهم نیروگاه‌های حرارتی بخاری، گازی و سیکل‌ترکیبی از این رقم بیش از ۳۱۴ میلیون مگاوات ساعت بوده است.

علاوه بر این میزان تولید برق نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی کشور در سال گذشته با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۵۸ میلیون مگاوات ساعت رسیده است.

اما وضعیت کنونی نیروگاه ها چگونه است؟ درواقع  دوره اورهال نیروگاه‌های هر ساله از پانزدهم شهریورماه آغاز شده و تا انتهای اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسد و ابتدای خردادماه ۵۸۳ واحد در ۱۲۹ نیروگاه کشور برای تامین بار پیک شبکه سراسری برق کشور آماده بهره‌برداری باشند.

اتمام تعمیرات دوره ای تا پایان اردیبهشت

اسماعیل نمازی- مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی در این باره اعلام کرد: برای تعمیرات نیروگاهی این دوره ۹۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی پیش‌بینی شده است که تاکنون بیش از ۷۰ هزار مگاوات از این برنامه انجام شده است و عمده ۲۰ هزار مگاوات باقی‌مانده مربوط به تعمیرات دوره‌ای است که باید تا انتهای اردیبهشت‌ماه به انجام برسد و نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده خدمت رسانی شوند.

وی با اشاره به پیشرفت ۷۷ درصدی برنامه تعمیرات نیروگاه‌های سراسر کشور، گفت: این اقدامات شامل تعمیرات اساسی واحدهای بخار، تعمیرات اساسی واحدهای گازی، مسیر داغ واحدهای گازی، اتاق احتراق واحدهای گازی و تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخار است.

نمازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عمده برنامه تعمیرات اساسی واحدهای گازی و بخاری آغاز شده و بخشی از آن به پایان رسیده و به زودی باقیمانده آن نیز اتمام خواهد پذیرفت با توجه به اینکه تعمیرات دوره‌ای واحدها به ساعت کارکرد آنها وابسته است در فرصت باقیمانده به مرور این بخش نیز انجام خواهد شد.

آماده سازی ۶۹ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای تابستان

همچنین محسن طرزطلب – مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی به تازگی گفت: با اقدام جهادی و تلاش همکارانمان در مجموعه شرکت‌های بهره‌برداری، تولید نیروی برق و تعمیرات نیروگاهی درصددیم تا نیمه خردادماه ۶۹ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی را برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده کنیم.

با این حال اما به دلیل کاهش بارندگی ها و نبود ظرفیت برق آبی ها تابستان سختی برای تامین برق پیش رو داریم تا جایی که همایون حائری – معاون وزیر نیرو اعلام کرد: سال گذشته را با روش‌های مدیریت مصرف و همکاری بخش صنعت، کشاورزی و ادارات دولتی پشت سر گذاشتیم اما امسال در مقایسه با سال گذشته به دلیل وضعیت آبی کشور، با کمبود برق حدود ۴۰۰۰۴ هزار مگاواتی مواجه هستیم.

به گفته وی نمی‌دانیم وضعیت تابستان چگونه خواهد بود و ممکن است از خردادماه در تامین برق با مشکل مواجه شویم اما همه تلاش خود را خواهیم کرد تا دچار مشکل نشویم. اقدامات پیشگیرانه‌ای در خصوص مصرف برق در حال انجام است تا ببینیم در تابستان با چه وضعیتی مواجه خواهیم شد. اکنون نیز با کمبود برق مواجه هستیم و تامین برق در حال حاضر بسیار سخت و دشوار است. در تابستان با ماراتن بسیار سختی در تامین برق مواجه هستیم اما امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان از این شرایط دشوار، عبور کنیم.

در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های کشور اعم از حرارتی، برق‌آبی، تجدیدپذیر، دیزلی، مقیاس‌کوچک و اتمی به ۸۵ هزار و ۱۱۵ مگاوات رسیده که ۸۱ درصد از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های حرارتی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …