احتمال تعویق یک ماهه کوچ عشایر/ تامین ۱۰۰ هزارتن علوفه

رییس سازمان امور عشایر گفت: به منظور کاهش تلاقی جامعه عشایری با جامعه شهری و روستایی به دلیل کرونا، پیش بینی می شود که کوچ عشایر در سال ۱۴۰۰ هم مانند سال گذشته با یک ماه تعویق انجام شود.

شاهپور علایی مقدم در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه براساس آخرین سرشماری ثبتی مبنایی که در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در جامعه عشایری با مشارکت تشکل ها و با محوریت مرکز آمار ایران انجام شد جامعه عشایری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، گفت: این تعداد جمعیت در قالب ۲۴۶ هزار خانوار هستند.

وی ادامه داد: عشایر ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام دارند. عمده دامی که در جامعه عشایری وجود دارد دام سبک است. ۲۸ درصد از دام سبک کشور متعلق به عشایر است. حدود ۴۵۰ هزار تن شیر و فرآورده های لبنی تولید می کنند. ۴۰ درصد فرش دستباف و ۳۵ درصد صنایع دستی در جامعه عشایری تولید می شود. ۳۴ میلیون هکتار مرتع در اختیارشان است و در ۵۹ درصد سطح جغرافیایی کشور پراکنده هستند. پشمی که از دام های عشایر استحصال می شود حدود ۱۳ هزار تن است و این هم پتانسیل است. ۷۹۰ هزار هکتار زمین زراعی در بخش عشایری وجود دارد. ۵۸ هزار هکتار هم فعالیت باغی دارند.

رییس سازمان امور عشایر با بیان اینکه دام عشایر به حدود ۹ میلیون تن علوفه نیاز دارد، گفت: از این میزان یک و نیم میلیون تن به صورت دستی و  ۷.۵ میلیون تن هم از مراتع کشور تامین می شود. از این یک و نیم میلیون تن علوفه ای که باید تامین شود ۵۷۰ هزار تن وابسته به خارج از کشور است و از این ۵۷۰ هزار تن تا به امروز ۴۷۳ هزار تن تامین شده و تا ۱۵ فروردین هم ۱۰۰ هزار تن بقیه تامین می شود.

تعویق یک ماهه کوچ عشایر

 وی در ادامه گفت: کوچ عشایر دارای تقویم زمانی برای هر منطقه است. تنظیم زمان کوچ برعهده ستادی تحت عنوان ستاد تنظیم کوچ عشایر در استان ها است که با حضور حدود ۱۳ دستگاه مرتبط تصمیم گیری های لازم انجام می شود و با توجه به شرایط آب و هوایی، پوشش علوفه و… زمان دقیق کوچ مشخص شود. سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا کوچ به تاخیر افتاد و ماشینی صورت گرفت تا جامعه عشایری، جوامع روستایی و شهری تلاقی نباشد، یعنی قرار بود کوچ از اول اردیبهشت باشد ولی به خرداد موکول شد.

علایی مقدم تصریح کرد: همین تاخیر ایجاد شده در کوچ نیز باعث شد که تلفات ناشی از کرونا در کمترین حد و حدود پنج نفر باشد.

رییس سازمان امور عشایر اضافه کرد: پیش بینی های کوچ برای سال ۱۴۰۰ هم همان با یک ماه تعویق  است و احتمالا کوچ از اواسط اردیبهشت ماه شروع شود.

وی در ادامه به درصد برخورداری عشایر از آب و راه و برق وگاز نیز اشاره کرد و گفت: درصد برخورداری جامعه عشایری از آب سالم و بهداشتی در حال حاضر به ۶۳ درصد رسیده است. دسترسی به راه در جامعه عشایری حدود ۶۰ درصد است. حدود ۱۸ هزار خانوار عشایری تا ابتدای سال ۹۸ از پنل های خورشیدی برخوردار بودند و در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بیش از ۲۰ هزارخانوار عشایری از پنل برخوردار شدند. همچنین شش ماهه سال ۱۴۰۰  نیز ۶۰۰۰ پنل خورشیدی به عشایر تخصیص داده می شود.

به گفته این مقام مسئول، ۵۰۰ کانون اسکان عشایری دارای برق هستند و میانگین برخورداری جامعه عشایری برای آن دسته از عشایر که ساکن شده اند حدود ۶۵ درصد است.

۴۰۰ کانکس خدمات بهداشتی راه اندازی شده

علایی مقدم با بیان اینکه نیازمند توجه بیشتر به بحث بهداشت و درمان عشایر هستیم، گفت: سال گذشته تفاهم نامه ای  با وزارت بهداشت امضا کردیم که ۸۰۰ کانکس سیار ارائه خدمات بهداشتی راه اندازی کنند. خوشبختانه ۴۰۰ دستگاه تاکنون راه اندازی شده است.

اطلاع رسانی شرایط جوی به عشایر

وی در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به پیش بینی بارش در کشور هشدارهای لازم به عشایر داده شده است، گفت: پیش بینی ها شش ماهه، سه ماهه و کمتر از یک ماه را از هواشناسی دریافت و به ادارات کل عشایر استان ها و اتحادیه ها ارسال می کنیم تا از آخرین شرایط جوی آگاه شوند و به صورت پیامک به عشایر اطلاع دهند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …