افتتاح نمایشگاه سیار «۴۰ آینه»

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در نخستین روز از دهه کرامت و تا دوازدهم تیر امسال، همزمان با آغاز دوازدهمین جشنواره ماه هشتم در کتابخانه و موزه ملی ملک، میزبان نمایشگاه سیار «۴۰ آینه» شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در این نمایشگاه تصاویری از سوره فاتحه الکتاب از ۴۰ نسخه خطی منتخب قرآن مجید از گنجینه ارزشمند نسخه‌های خطی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران به نمایش درآمد که با هدف شناساندن گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، بازخوانی و بازشناسی تاریخچه کتابت قرآن کریم و هنرهای پیوسته با آن مانند کتاب‌آرایی، خوشنویسی و تذهیب در قالب نمایشگاه سیار برپا شده است.

در این نمایشگاه سیار، ۱۴ الحمد از بین قرآن‌های خطی متعلق به قرن‌های دهم تا چهاردهم هجری، مرقع‌ها و دیگر آثار خطی، کتابت‌شده توسط کاتبان بزرگی چون یاقوت مستعصمی، محمدتقی اصفهانی، محمدشفیع ارسنجانی، وصال شیرازی و علاءالدین تبریزی موجود در گنجینه ملک به مدت ۱۰ روز در این مجموعه به نمایش درآمده است.

همچنین همزمان با این نمایشگاه، دو جلد قرآن خطی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران مربوط به قرن سیزدهم هجری قمری برای نخستین‌بار به نمایش درآمده است.

یکی از این قرآن‌های نفیس بنا به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط زین‌العابدین ابن محمدتقی اصفهانی معروف به اشرف الکُتاب در ۱۵ شعبان در سال ۱۲۴۷ به نگارش درآمده و نسخه دیگر نیز به دستور شاهزاده محمد ولی میرزا توسط محمد ابراهیم ابن محمد قزوینی در سال ۱۲۲۵ هجری قمری کتابت شده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه می‌توانند تا دوازدهم تیر هر روز از ساعت ۹ تا ۱۷ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های مربوط به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

انتهای  پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …