انتشار «تاریخ اروپای مدرن» به روایت یازده مورخ

کتاب «تاریخ اروپای مدرن» نوشته تی. سی. دبلیو بلنینگ که شامل یازده روایت از موضوعات فرهنگی و سیاسی در اروپای مدرن است، منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در معرفی ناشر آمده است: این کتاب را یازده فیلسوف و مورخ برجسته جهان تالیف و در قالب کتابی در انتشارات آکسفورد منتشر کرده‌اند. این کتاب نگاهی به تاریخ اروپا از انقلاب کبیر فرانسه تا اواخر قرن بیستم انداخته است و بنابر گفته تدوین‌کننده آن روایتی است از چگونگی تعریف رابطه تازه اروپا و جهان.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «وقتی این بحث مطرح می‌شود که اروپاییان مردن نه تنها قاره خود بلکه جهان را دگرگون ساختند، پای پیروزی در میان نیست بلکه عکس آن صادق است. ایشان آن‌چه نمی‌توانستند مستقیما زیر سلطه خود درآورند، به شیوه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به بند می‌کشیدند. چیزی که گاه به عنوان «آمریکایی شدن» جهان توصیف می‌شود، به دست اخلاف اروپاییانی محقق شد که آمریکای شمالی را به تسخیر خویش درآورده و اکثر بومیان آن را از بین برده بودند. ریشه اروپایی فرهنگی که بعدها با موفقیتی خیره کننده در قرن بیستم از آمریکا به خارج صادر شد، به ویژه از نام فراگیر ترین نماد آن پیداست: همبرگر!»

این کتاب در فصل نخست خود با عنوان «انقلاب از بالا و از پایین» روایتی از سیاست اروپایی از انقلاب فرانسه تا جنگ اول جهانی است. در مقاله دوم کتاب، موضوع صنعتی شدن اروپای مدرن و در مقاله سوم مدرن سازی نظامی اروپا مورد توجه قرار گرفته است.

در فصل چهارم به مساله رسانه‌ها و طبقات در جامعه اروپای قرن نوزدهم اشاره شده و در فصل پنجم مساله تجاری‌سازی و تکریم فرهنگ اروپایی مورد توجه قرار گرفته است و در فصل ششم موضوع سیاست اروپا در فاصله سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۵ مطرح شده و در ادامه در فصل هفتم فراز و نشیب‌های اقتصادی قرن بیستم اروپا  به بحث گذاشته شده است.

در فصل هشتم موضوع هنر جنگ در اروپا از سال ۱۹۱۸ و در فصل نهم جامعه اروپایی در قرن بیستم  مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دهم موضوع مدرنیسم و پست مدرنیسم در اروپا پرداخته شده و در فصل یازدهم نیز موضوع وحدت اروپا مورد کنکاش قرار گرفته است.

 این کتاب با ترجمه ابراهیم عامل محرابی در ۵۱۰ صفحه و با قیمت ۵۱ هزار تومان در  انتشارات «علمی و فرهنگی» روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …