انجام بیش از ۲۰۰ هزار تست با کیت‌های استخراج ویروسی RNA بومی

محققان یکی از شرکت‌های فناور کیت‌های تشخیص برای سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس بر اساس استخراج RNA‌ عرضه کردند که به گفته آنها این کیت‌ها در حال حاضر در اختیار مراکز آزمایشگاهی و درمانی قرار گرفته است.

شاداب حبیبی، مسؤول فنی این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با ایسنا، تهیه کیت استخراج کرونا ویروس را از دستاوردهای دانش‌بنیان این شرکت دانست و گفت: از اسفند ماه سال گذشته همزمان با شیوع کرونا ویروس در کشور اقدام به تولید کیت‌های تشخیص این ویروس کردیم.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون این کیت‌ها در بسیاری از مراکز درمانی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفته، به گونه‌ای که بیش از ۲۰۰ هزار تست با استفاده از این کیت دریافت شده است.

حبیبی، کیت‌های تولید شده را برای تشخیص ویروس کووید-۱۹ دانست و یادآور شد: این کیت برای استخراج RNA کووید- ۱۹ طراحی شده است. این کیت استخراج ستونی است که دارای بافرهایی است که قادر به استخراج کل محتوای RNA ویروسی است.

مسؤول فنی این شرکت اضافه کرد: پس از استخراج RNA این ویروس، مرحله تشخیص صورت می‌گیرد که با استفاده از کیت تشخیص کرونایی که وجود دارد، مشخص می‌شود که آیا فرد مبتلا به ویروس کرونا است یا خیر.

وی با بیان اینکه این کیت پس از اخذ تاییدیه‌های انستیتو پاستور به مرحله تجاری‌سازی رسیده است، گفت: در حال حاضر کیت‌های استخراج ویروس این شرکت در بسیاری از آزمایشگاه‌های کشور در حال استفاده است.

به گزارش ایسنا، سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس یک RNA ویروس تک رشته‌ای است که عامل بیماری COVID-۱۹ به شمار می‌رود. کیت استخراج ژن کرونا ویروس این شرکت قابلیت استخراج RNA ویروسی کرونا را از نمونه‌های بزاق و خلط برای استفاده در فرایندهای تشخیصی را دارد.

کیت استخراج ویروسی RNA به راحتی قابلیت استخراج اسید نوکلوییک از نمونه‌های سرم و پلاسما و بزاق را دارد که بر اساس Spin Column است. در این روش از مواد خطرناک مثل فنل و کلروفرم استفاده نمی‌شود و RNA ویروس به ستون سیلیکایی متصل می‌شود، در حالی که آلودگی‌ها از آن عبور می‌کنند.

مهارکننده‌های PCR مانند کاتیون‌های دو ظرفیتی و پروتیین‌ها به صورت کامل طی دو مرحله شست‌وشو داده می‌شوند و چیزی که باقی می‌ماند RNA خالص است که به وسیله آب و یا بافر موجود درکیت از ستون خارج می‌شود. RNA  استخراج شده قابلیت استفاده در واکنش‌های RT-PCR و پروسه‌های بلاتینگ را دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …