این هتل می‌خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

احداث یک هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی – کوچه ارفعی – با ارتفاع غیرابلاغی از سوی کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون، بار دیگر باعثِ مطرح کردنِ هشدارها این بار از سوی فعالانِ میراثی و شهرسازی شده است، آن‌ها این کار را خلاف ضوابط و مقررات قانونی می‌دانند.

به گزارش ایسنا، به وجود آمدن تدریجی مشکلات در اصفهان از تخریب کاروانسرای صفوی و ساخت برج جهان‌نما تا احداث تونل مترو زیرچهار باغ عباسی، احداث گذرآقا نجفی، مشکلات رخ داده در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله و طرح‌های پیاده‌راه چهارباغ عباسی به مرور صدای اعتراض فعالان میراثی را بلند کرده تا این روزها که احداث هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی این بار نگرانی معماران را برانگیخته است.

اسکلت‌بندی هتلی جدید، منظرِ محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است، محوری که حداکثر ارتفاع بناهای قرار گرفته در آن نباید بیشتر از هشت متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع ۱۰۰ متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکند.

حتی محمد بنائیان – معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان – در گفت‌وگو با یک رسانه اعلام کرده که «ساخت هتل در حریم چهارباغ‌عباسی خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.»

در این شرایط اعضای انجمن مهندسان معمار استان اصفهان در بیانیه‌ای هشدار دادند که با ساختِ این هتل، «هویت معماری و شهرسازی اصفهان» در معرض خطر قرار می‌گیرد.

در متن این بیانیه سرگشاده آمده است؛ «اصفهان شهر گنبدهای فیروزه‌ای، مناره‌های بلند و پل‌های تاریخی است کهبنابه مستندات سابقه آن به پنج هزار سال پیش می‌رسد. جهانیان این شهر را با عنوان نصف جهان می‌شناسند، پنج اثر تاریخی در آن ثبت جهانی “یونسکو” شده است و حدود بیست هزار اثر تاریخی ارزشمند در آن، گوهرهای ارزشمندی در حوزه فرهنگ و تمدن اصفهان هستند و آن را در زمره ده شهر-موزه مهم دنیا از حیث فرهنگ و هنر قرار داده است. اصفهانی که می شناسیم پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است و در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب گردید و در سال ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی برگزیده شد.

از طرف دیگر در وبسایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از جمله وظایف این دستگاه، به تقویت و تعمیق رابطه جامعه با مواریث و دارایی‌های طبیعی و فرهنگی و ارتقای آگاهی‌های عمومی برای افزایش سرمایه اجتماعی بخش میراث فرهنگی (ملموس و غیرملموس)، طبیعی و صنایع دستی و گردشگری تصریح شده است. بند ۲۲ از ماده ۵۵ قوانین شهرداری‌ها، نیز به روشنی اذعان می‌کند که یکی از وظایف شهرداری تشریک مساعی با فرهنگ، در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان‌های عمومی و مساجد و غیره است.

ولی مشکلات اخیر اصفهان در حوزه میراث فرهنگی نیز قابل تامل بوده، ساختمان ارگ جهان نما، احداث تونل مترو زیر چهارباغ، احداث گذر آقانجفی و شیوه مرمت شیخ لطف الله و طرح‌های پیاده راه‌های چهارباغ عباسی نمونه‌هایی هستند که خاطر فرهنگ دوستان را آزرده نمود و هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را تحمیل کرد.

علت اصلی بروز این مشکلات مخفی کاری در تصمیم گیری، انتخاب و اجرای پروژه‌ها و عدم شفافیت آن در مراحل مختلف است. نمونه اخیر آن احداث یک هتل در کوچه ارفعی (لایه دوم چهارباغ عباسی) با ارتفاع غیرابلاغی از سوی کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون است که بنا به مدارک به دست آمده پروانه بر این اساس صادر شده است، بنابراین با توجه به عدم ابلاغ این مصوبه، هرگونه اقدام در محل مورد نظر خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.

لذا انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان، فارغ از جریانات سیاسی و بنا به رسالت و نقش فرهنگی خود احساس خطر کرده و آن را اعلان عمومی می‌کند. انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان با ابراز تأسف از این رخداد، که ویژگی فرهنگی و وجه بین المللی این شهر تاریخی متعلق به تمامی مردم جهان در حال و آینده است را زیر سوال می‌برد، مراتب اعتراض رسمی خود را به کلیه نهادهای مرتبط و همچنین رسانه‌های معماری منعکس کرده و از کلیه معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می‌کند تا با این بیاینه اعتراضی همراه شده و به احترام به نام بلند ایران و اصفهان در یادآوری و مطالبه حقوق شهروندی خود سهیم شوند و نیز از دستگاه‌های اجرایی انتظار دارد با اصلاح رویه‌های اجرایی، با دعوت از متخصصان و حرفه‌مندان و نیز شهروندان نگاه صرفا گردشگری خود را با اصلاح به سمت حفظ میراث فرهنگی متعلق به آیندگان از محکمه این میراث سربلند بیرون آیند.»

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …