بازسازی و مرمت حمام قدیمی روستای «کمک‌سفلی» اسدآباد در سال‌جاری

ایسنا/همدان مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسدآباد از مرمت و بازسازی حمام قدیمی روستای کمک سفلی این شهرستان در سال جاری خبر داد.

کامران اکبری‌شایگان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:حمام قدیمی روستای کمک سفلی مربوط به اوایل دوران قاجاریه به عنوان یکی از بناهای اضطراری با اختصاص اعتبار لازم در سال جاری مرمت خواهد شد.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی شهرستان پیگیر ثبت این حمام قدیمی در فهرست آثار ملی کشور بوده و نسبت به تشکیل پرونده این اثر برای پیگیری اقدام کرده است، افزود: علاوه بر این اثر قدیمی، چهار اثر تاریخی دیگر شهرستان شامل کتیبه مسجد جامع شهر مربوط به دوران صفویه، حمام تاریخی شهر آجین و دو درخت کهنسال در پیراسماعیل بالا و پایین نیز برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور توسط میراث فرهنگی شهرستان در دست اقدام و پیگیری قرار دارد.

اکبری‌شایگان توسعه زیرساخت های روستاهای هدف گردشگری و مرمت و بازسازی بناهای تاریخی را از اولویت های امسال اداره میراث فرهنگی شهرستان برشمرد و گفت: پل شکسته، آب انبار صفوی و حمام نیلوفر شهرستان اسدآباد سه اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است که در سال جاری با اختصاص اعتبار نسبت به ادامه مرمت این آثار اقدام خواهد شد ضمن اینکه حمام کمک سفلی هم به عنوان یکی از بناهای اضطراری برای مرمت در برنامه های سال جاری قرار خواهد داشت.

وی در ادامه از اتمام پروژه سیستم روشنایی معابر روستای هدف گردشگری ملحمدره خبر داد و تصریح کرد: با اعتباری افزون بر ۲۵۰ میلیون تومان سیستم روشنایی معابر روستای هدف گردشگری ملحمدره معروف به ماسوله غرب کشور انجام شد.

اکبری‌شایگان همچنین با اشاره به تعطیلی تمامی خانه های بوم‌گردی و سفره خانه های سنتی روستاهای هدف گردشگری شهرستان به علت شرایط کرونا خاطرنشان کرد: متأسفانه از ابتدای سال تاکنون به علت تداوم شرایط کرونا و محدودیت های جدید کرونایی خانه های بوم‌گردی شهرستان به تبع خانه های بوم‌گردی سراسر کشور جذب مسافر نداشته اند و این امر اوضاع گردشگری روستاهای هدف را ناخوش احوال کرده است.

وی یادآور شد: خانه های بوم‌گردی در حال حاضر در کنار کسادی و رکود بازار گردشگری درگیر پرداخت تسهیلات کرونایی خود بوده و به علت شرایط بد اقتصادی خود قادر به پرداخت اقساط تسهیلات خود نیستند و بانک های عامل نیز در این رابطه کمک لازم را با آنها در رابطه با معوقات و یا امهال بانکی ندارند که نیاز است در این زمینه برای مرتفع شدن مشکل خانه های بوم گردی با بانک ها چاره ای اندیشیده شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …