بازنمایش ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی با بیان اینکه در تلاشند تا فضایی را به پژوهش و کارهای تحقیقاتی اختصاص دهند، مجموعه مقالات جشنواره فجر و پادکست‌های تاریخ هنر با عنوان «عصرانه هنر» و «پروژه نو به نو» و «هشتاد پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات» را نمونه‌ای از این فعالیت‌ها برشمرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری خاطرنشان کرد: پیش از ایام نوروز که بنا شد اداره کل‌ها فعالیت‌هایی را برای روزهای قرنطینه و اوقات خانه‌نشینی هموطنان طراحی کنند ما نیز در اداره کل هنرهای تجسمی تصمیم گرفتیم چند برنامه را به طور همزمان پیش ببریم. ارائه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر با عنوان نو به نو که به مدت ۴۰ روز هر روز یکی از آثار موزه به همراه متن توصیفی اثر منتشرشده یکی از برنامه های ما در ایام خانه‌نشینی هنرمندان بوده است. در برنامه‌ای دیگر هم آثار مسابقه کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» منتشر کردیم.

مظفری گفت: ساخت پادکست‌ها نیز با این هدف انجام شد که برای علاقه‌مندان تخصصی و عمومی هنر به‌ویژه هنرهای تجسمی موضوعات جذابی را در فضا مطرح کنیم. با آرشیو این برنامه‌ها و رجوع علاقه‌مندان به شنیدن دوباره آنها در فضاهای مربوط به هنرهای تجسمی، می‌توانیم به مجموعه‌ای برای تاریخ شفاهی هنرهای تجسمی دست پیدا کنیم.

او افزود: در ۲۰ قسمت پادکست «عصرانه هنر» موضوعاتی مانند؛ بررسی نقاشی‌های سهراب سپهری، پروانه اعتمادی، علی نصیر و حسین محجوبی، نگاهی به مکتب‌های دوره صفوی، بررسی عکاسی تاریخی و مطبوعاتی، بررسی کاریکاتور مطبوعاتی، بررسی ریشه‌های باستانی هنر مدرن و همچنین نگاهی به نقوش باستانی در هنر امروز، و تاثیر مدارس هنری مثل مدرسه صنایع مستظرفه و هنرستان هنرهای زیبا در عصرانه هنر موضوع بحث بوده‌اند.

او اضافه کرد: در این روزها پروژه دیگری را نیز در دست اجرا داریم که بازخوانی و بازنمایش نمایشگاه ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر است که اولین بار در سال ۱۳۵۷ نمایش داده بود.

واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی نیز اعلام کرده است که علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت و استفاده از آثار مسابقه کاریکاتور و گنجینه موزه و همچنین ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر ایران، به صفحه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به نشانی @tajasomi مراجعه کنند.

علاقه مندان برای شنیدن پادکست «عصرانه هنر» نیز می‌توانند علاوه بر صفحه اینستاگرام موسسه توسعه هنرهای معاصر به پلتفرم‌های شنیداری پخش پادکست یا پادگیرها مراجعه نمایند. پادکست «عصرانه هنر» نیز به نویسندگی و سردبیری «سعید اسلام زاده»، اجرای «غزل نهانی»، میکس و مسترینگ «بشیر جعفری نیا»، پشتیبانی فنی «حسین محمدپور» و کارشناسی هنرمندانی چون عبدالرضا مجدی، احسان آقایی، مژگان قدوسی، سعید باباوند، امیر سقراطی احمدرضا حقیقی، الهه جواهری و …در موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر تهیه شده است.
 
همچنین احسان آقایی مدیر (موزه هنرهای معاصر تهران)، مدیریت پروژه نو به نو و اردشیر میرمنگره (معاون هنری اراده کل) مدیریت پروژه هشتاد پرتره را بر عهده داشتند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …