بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از اجرای بزرگترین عملیات حفاری افقی جهت‌دار «اچ. دی. دی» جهان برای برای ساخت خط لوله گاز «بندرعباس-لافت-گورزین» با هدف اتصال جزیره قشم به شبکه سراسری گاز و تامین خوراک صنایع پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسن منتظر تربتی، با اشاره به استفاده از بند (ق) تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ برای توسعه شبکه گاز با هدف جایگزینی گاز طبیعی با فرآورده‌های نفتی، گفت: از محل گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌های برق، روستاها و شهرها و از محل فروش فرآورده‌های نفتی مازاد، هزینه های گازرسانی تامین می شود.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا اتصال قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه سراسری گاز است، تصریح کرد: بر این اساس، طراحی و ساخت خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس، لافت، گورزین و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره جزئیات بیشتر ساخت این خط لوله گاز هم توضیح داد: به منظور گازرسانی به جزیره قشم نسبت به احداث خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس-لافت – گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری گاز به طول تقریبی ۵۸ کیلومتر (شامل سه کیلومتر بخش عبور دریایی به روش HDD) و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول ۱۴ کیلومتر آغاز شده است.

این مقام مسئول ظرفیت انتقال این خط لوله را ۲۵ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و افزود: یکی از مهمترین ویژگی های ساخت این خط لوله گاز و وجه متمایز این پروژه مربوط به عملیات HDD برای گازرسانی به جزیره قشم و عبور از عمق آب‌های خلیج فارس (انجام حفاری افقی جهت دار) است که برای نخستین بار در جهان این متراژ طول به میزان ۳ کیلومتر به صورت حفاری افقی انجام می گیرد.

به گفته وی پیش بینی می‌شود بخش اول پروژه جهت گازرسانی به شهرک صنعتی خلیج فارس تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ تزریق گاز شود؛ گاز رسانی به جزیره قشم نیز تا انتهای سال ۱۴۰۰ تکمیل شود.

تربتی با یادآوری اینکه با ساخت و توسعه این خط لوله انتقال گاز زمینه شکوفایی توسعه صنایع به ویژه پتروشیمی در جزیره قشم فراهم می شود، خاطرنشان کرد: با ساخت خط لوله گاز زمینه تامین پایدار و مطمئن خوراک صنایع پتروشیمی در قشم فراهم می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاکنون مجوز ساختی برای ۵ طرح پتروشیمی با هدف تبدیل گاز متان به متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن از سوی وزارت نفت برای احداث در جزیره قشم صادر شده و این جزیره توانایی و ظرفیت تبدیل به هاب جدید پتروشیمی ایران را در خلیج فارس دارد. همچنین، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …