تاکنون موردی از انتقال کووید ۱۹ بین انسان و دام گزارش نشده است

ایسنا/یزد رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که ویروس کووید ۱۹ جهش یافته بیماری مشترک کروناست، اعلام کرد: تاکنون هیچ مورد در جهان راجع به امکان انتقال این ویروس بین انسان و حیوان گزارش نشده است.

دکتر «علیرضا رفیعی پور» امروز پنجشنبه در حاشیه مراسم تودیع «علی اکبر حدادزاده» وم عارفه «علی فاتحی نیا» مدیر کل جدید دامپزشکی استان یزد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دامپزشکی سال گذشته در شرایطی که با بروز چندین سیل‌ و زلزله و دشمنی همیشگی آمریکا و تحریم‌های سخت‌گیرانه همراه بود، عبور موفقیت‌آمیزی داشت به طوری که هیچ اپیدمی در جمعیت دام، طیور و ماکیان کشور اتفاق نیفتاده و به دلیل برخورداری از شرایط پاک بین المللی در صادارت محصولات و فرآورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی از کشورمان نیز توقفی روی نداده است.

وی افزود: خوشبختانه امروز نیز در اوج تحریم‌ها کشورمان در حوزه محصولات دامی مازاد تولید دارد و به دلیل محدودیت‌های صادراتی، ذخایر استراتژیکی و صادراتی خوبی را در این بخش داریم و کشور از امنیت غذایی خوبی برخوردار است.

رفیعی‌پور در این باره تصریح کرد: در سال گذشته با تولید سرجمع ۱۵ میلیون تن محصولات دامی تولید کشور در این بخش رکورد زد که از این مقدار ۱۰ میلیون تن شیر و لبنیات که کاملا صاداراتی است، حدود ۱.۲ میلیون تن آبزیان، ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ، ۲.۵ میلیون تن مرغ و ۱۰۰ هزار تن عسل و سایر محصولات این حوزه بوده است.

وی این موفقیت را حاصل دانش و تلاش فعالان حوزه دامپزشکی کشور و اطلاعرسانی رسانه‌ها برای رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم خواند و در این باره نیز گفت: خوشبختانه با وجود این که سالانه قریب سه میلیون دوز واکسن برای دام و طیور کشورمان مصرف می‌شود ولی با آگاه‌سازی مردم با کمک رسانه باعث شده تا  در برخی بیماری‌های مشترک که پیشگیری و درمان مشخصی ندارند مانند تب کریمه کنگو با آگاهسازی مردم بتوانیم بیماری را در کشورمان مهار کنیم.

این مسئول با بیان این که بسیاری از بیماری‌های دامی در کشورمان جزو خانواده کروناویروس است، تلاش ۴۰ هزار نفر نیروی دامپزشکی اعم از بخش دولتی و بخش خصوصی در خط مقدم امنیت غذایی کشور را حافظ سلامتی مردم و برقراری تجارت و صادرات در این حوزه خواند.

وی افزود: البته همه دستگاه‌های کشور و رسانه‌ها در کسب این موفقیت دخیل بوده‌اند که جا دارد به همگی آنان خداقوت بگوییم.

رفیعی‌پور در پاسخ به خبرنگاری در مورد میزان صادارت این بخش خاطرنشان کرد: در مجموع در سال گذشته تا سقف سه میلیون تن فرآورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی از کشورمان به سایر کشورها صادر شده که یک میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان آورده است.

وی همچنین در مورد خسارت ناشی از کروناویروس بر جمعیت دامی کشورمان نیز عنوان کرد: بیماری کرونا یک بیماری مشترک شناخته شده از سالهای گذشته بوده که مواردی از آن نیز در دام‌های کشور در سالهای گذشته نیز مشاهده شده ولی متاسفانه در ۲۰۱۹ میلادی با جهش این ویروس و امکان انتقال انسان به انسان آن تحت عنوان ویروس کووید ۱۹ به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و این که در سال‌های متمادی این بیماری مشترک انسان و دام به اپیدمی انسانی تبدیل نشده، ناشی از تلاش مجموعه دامپزشکی در جهان بوده است.

وی با اشاره به تلاش‌های که اکنون برای مهار این بیماری در کشور و جهان در حال انجام است، اعلام کرد: تاکنون هیچ گزارش جهانی در مورد انتقال ویروس کووید ۱۹ بین انسان و حیوان اعلام نشده و با اقدامات پیشگیرانه‌ای که دامپزشکی کشورمان از همان ابتدای شیوع بیماری در برخی کشورها با جلوگیری از ورود دام از این مبادی داشته نیز تاکنون خسارتی به این بخش از کشورمان در اثر بیماری وارد نشده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان در رابطه با موضوع زنده‌ به گور کردن جوجه‌ها نیز بیان کرد: این اقدام یک رفتار ناشایست بود که دامپزشکی در این زمینه با دستگاه‌های متولی رسیدگی به موضوع در حال همکاری است  و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نباشیم.

رفیعی‌پور در پاسخ به سئوال خبرنگاری راجع به مزیت یزد در حوزه پرورش اسب اصیل در کشور نیز گفت: خوشبختانه استان یزد در بخش‌هایی مانند پرورش ماکیان و اسب رتبه برتر کشور را در اختیار دارد و این موارد به ظرفیتهایی برای این استان تبدیا شده ولی سازمان دامپزشکی به این مهم بسنده نکرده و در تلاش برای فعال کردن بخش تجارت در این بخش‌هاست.

این مقام مسئول در پایان در این مورد به امضای تفاهم‌نامه دامپزشکی کشورمان با اتحادیه اروپا و درخواست برخورداری از آخرین روش‌های آزمایش بیماری‌های مشترک بین انسان و اسب و همچنین رایزنی با کشور آلمان برای بهره‌مندی از آخرین متدهای آزمایش بیماری مشترک مشمشه اشاره کرد و گفت: امیدواریم با بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین روش آزمایش بیماری‌ها در حوزه صنعت اسب و کسب گواهی‌های الزامی تجارت جهانی در صنعت اسب، شاهد فعالیت بخش تجارت اسب کشور و استان یزد در سطح بین المللی باشیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …