تخصیص ۲۶ میلیارد متر مکعب آب دریا برای مصارف صنعتی

وزیر نیرو از تخصیص ۲۶ میلیارد متر مکعب آب شور دریا برای مصارف صنعتی در استان‌های ساحلی خبر داد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان با بیان اینکه در طرح‌هایی که نیازی به شیرین کردن آب ندارد در استان‌های ساحلی مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر آب شور دریا برای استفاده در حوضچه‌های آبزی پروری و خنک کردن برج‌های نیروگاه‌های حرارتی استفاده می‌شود، اظهار کرد: برای این مصارف تا حدود ۲۶ میلیارد متر مکعب آب شور دریاها تخصیص داده شده است که مطابق شرایط در استان‌های ساحلی می‌تواند استفاده شود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در طرح‌هایی که نیاز است تا آب دریا را شیرین کنیم مجوزهای لازم در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر داده شده است، تصریح کرد: در این طرح‌ها نسبت آب شیرین به آب شور یک سوم است بدین معنا که باید سه برابر آب شور از دریا برداشت کنیم تا یک سوم آب شیرین بدست آید.

اردکانیان که در یک برنامه تلویزیونی حضور یافته بود، با بیان اینکه برای شیرین کردن آب شور دریا و انتقال آن به نقاط غیر ساحلی هم در جنوب کشور مطالعاتش انجام شده است، اما اجرای آن مستلزم تهیه و تأیید طرح سازگاری با کم آبی در استان مربوطه است، افزود: به عنوان مثال اگر در استانی در فلات مرکزی بدون این که الگوی کشت را تغییر دهیم یا برداشت از سفره‌های زیرزمینی را کاهش دهیم صرفاً به دنبال سرمایه گذاری برای انتقال آب بیشتر باشیم این بدان معناست که مشکل را به آینده موکول کردیم.

به گفته وی، دستگاه‌های مسئول در یک استان باید در یک تصمیم جمعی این اصلاحات را در قالب طرح سازگاری با کم آبی اجرا کنند تا سرمایه گذاری برای انتقال آب جدید صورت گیرد.

ظرفیت آب شیرین کن‌ها در ایران نسبت به کشورهای همجوار بسیار پایین است

همچنین قاسم تقی‌زاده خامسی – معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا – امروز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روز گذشته برای شروع بهره برداری از چهار پروژه قابل توجه در بندرعباس، قشم و بشاگرد که حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای آن‌ها هزینه شده است با همکاران به استان هرمزگان سفر کردیم، آب شیرین‌کن بندر عباس بالاترین ظرفیت تولید در کشور را دارد و آب خروجی آن بسیار مطلوب است.

به گفته وی، ظرفیت آب شیرین کن ها در ایران نسبت به کشورهای همجوار بسیار پایین است و ما اصولا از آب دریا کم استفاده می کنیم، در جهان حتی کشور هایی که بارندگی مناسبی دارند و موجودی آب شیرین آن ها خوب است ولی از شیرین سازی آب دریا غفلت نکردند و کشورهای کم آب مثل عربستان صعودی و عمارات چند میلیارد متر مکعب در سال آب دریا را برای مصارف شرب و صنعت شیرین می کنند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه ما در ایران تا کنون برای حدود چهار میلیارد متر مکعب مجوز نمک زدایی آب دریا صادر کرده ایم ولی با اینکه تا کنون ۶۰ واحد آب شیرین کن نصب شده و ۲۵ واحد در حال نصب داریم اما فاصله تا عدد تخصیص معنی دار است، اظهار کرد: این روش برای آب شرب شهرهای ساحلی و صنایع پر آب نمک زدایی راهکار مناسبی است.

تقی زاده خامسی گفت: اخیرا سنت حسنه ای توسط خیرین در سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با نصب آب شیرین کن های کوچک روی چاه های آب شور آب مطلوب تولید می کنند و در اختیار روستاییان قرار می دهند، گفت: فقط سه درصد منابع آبی جهان شیرین هستند که آن هم نا متوازن توزیع شدند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …