توجه به فردوسی زیاد شده است

علی‌اصغر محمدخانی با مرور کارنامه فردوسی‌پژوهی در سال ۹۹ می‌گوید: خوشبختانه توجه به فردوسی و اثر سترگ او شاهنامه در سال‌های گذشته روزافزون بوده و آثار ارزشمندی درباره شاهنامه نوشته شده که هرکدام نکته‌ای از نکات ظریف و ارزشمند این شاهکار جاویدان ادب فارسی را می‌نمایانند.

معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب در گفت‌وگو با ایسنا به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی به پربرگ و بارشدن کارنامه فردوسی‌پژوهی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: شناختن اثر بزرگ فردوسی و به روح و جوهر آن پی بردن برای مردم ایران وظیفه‌ای است خطیر و دلپذیر و زمینه شناخت بیشتر آن فراهم شده است و باید همچنان از جنبه‌های گوناگون شعر و هنر و اندیشه فردوسی سخن گفت که شاهنامه فقط داستان جنگ‌ها پیروزی‌های رستم نیست بلکه سرگذشت ملتی است در طول قرون و نمودار فرهنگ و اندیشه و آرمان‌های آن‌هاست.

او افزود: فردوسی حکیم بزرگی است و بهترین شاهد حکیم بودن و دید فلسفی داشتن فردوسی آغاز شاهنامه است که مسائل مربوط به آفرینش و خرد و میزان قدرت آن مورد بحث قرار گرفته و اندیشه‌های فردوسی در سراسر شاهنامه گواه خردورزی اوست. شاهنامه با وصفی بی‌نظیر از خدای یگانه آغاز می‌شود و برترین آفریده‌های الهی را که جان و خرد است به او نسبت می‌دهد و نخستین سخن فردوسی درباب بالاترین و نخستین آفریده خداوند که خرد است، دیده می‌شود.

محمدخانی به جایگاه جهانی فردوسی در ادبیات جهان اشاره کرد و گفت: فردوسی تنها شاعر یک ملت نبود، بلکه همچنین یکی از بزرگان ادبیات جهان است که آثارش در کنار آثار سعدی و حافظ و خیام به بسیاری از زبان‌ها ترجمه و منتشر شده است و همواره برای اقوام و ملت‌های دیگر حائز اهمیت است.

معاون فرهنگی شهر کتاب درباره کارنامه فردوسی‌پژوهی در سال ۱۳۹۹ گفت: ۲۱۳ اثر در سال ۹۹ از فردوسی و درباره‌ او برای نخستین‌بار با شمارگان ۲۲۵۴۳۰ نسخه منتشر شده است. از این تعداد ۱۰۶ اثر با شمارگان ۱۱۳۶۱۰ نسخه به بازنویسی و اقتباس از داستان‌های شاهنامه اختصاص داشته است. شاهنامه و گزیده‌ آن ۲۸ بار با شمارگان ۳۹۵۰۰ نسخه منتشر شده و ۷۹ اثر به نقد و بررسی شاهنامه از دیدگاه‌های مختلف اختصاص داشته است. همچنین ۱۲۷ اثر در این سال با شمارگان ۱۰۴۷۳۰ نسخه چاپ مجدد شده‌اند که ۴۹ اثر با شمارگان ۴۵۳۸۰ نسخه به اقتباس و بازنویسی داستان‌های شاهنامه و ۴۸ اثر با شمارگان ۳۹۰۸۰ نسخه به نقد و بررسی شخصیت‌ها و جایگاه اسطوره‌ای شاهنامه اختصاص داشته است. شاهنامه ۳۰ بار تجدید چاپ شده است.

او در پایان افزود: با این‌که امسال هم مانند سال گذشته برگزاری همایش‌ها و نشست‌های حضوری مقدور نیست اما برنامه‌های فراوانی به صورت مجازی به همت دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی در ایران و بسیاری از کشورها در پاسداشت مقام بزرگ فردوسی و شاهنامه برگزار می‌شود که فرصت خوبی را برای مخاطبان و علاقه‌مندان شاهنامه فراهم می‌کند تا از دستاوردهای جدید شاهنامه‌پژوهی بهره‌مند شوند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …