توسعه همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با مخاطرات

رییس سازمان زمین‌شناسی تامین آب شرب و کشاورزی، خشکسالی، بروز سیل و زمین‌لغزش را از چالش‌های کشور نام برد و گفت: امیدواریم در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های های‌تک و ماهواره‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی بتوانیم با سازمان زمین‌شناسی دانمارک و گرینلند همکاری‌های مشترک داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا شهیدی در نشست مجازی سازمان زمین‌شناسی با سازمان زمین‌شناسی دانمارک و گرینلند با ابراز امیدواری از این که با شناسایی درست از توانمندی‌ها و نیازهای هر دو سازمان آینده همکاری‌های علمی با یکدیگر برنامه‌ریزی شود، خاطرنشان کرد: تولید نقشه‌های زمین‌شناسی کوچک، متوسط و بزرگ مقیاس زمین‌شناسی و اکتشافی، شناسایی و پایش مخاطرات زمین‌شناسی، اجرای پروژه‌های ملی و بین‌المللی، مسئولیت تولید نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه در لایه‌های مختلف (به عنوان مسئول CGMW) و برگزاری ۳۹ گردهمایی تخصصی ملی و بین‌المللی علوم‌زمین در ایران از جمله فعالیت‌های این سازمان است.

به گفته وی، امروزه نیز با توجه به تغییرات اقلیمی در سطح جهان و به‌ویژه در ایران با مشکلاتی از قبیل تامین آب شرب و کشاورزی، خشکسالی، بروز سیل و زمین‌لغزش در برخی نقاط، فرونشست و ریزگردها مواجه شده‌ایم.

شهیدی با ابراز امیدواری از اینکه با همکاری‌های علمی منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه میان سازمان‌های زمین‌شناسی بتوانیم بر پاره‌ای از این مشکلات چیره شویم، یادآور شد: امیدواریم در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های های‌تک و ماهواره‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی نیز همکاری کنیم و پس از اتمام همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ به صورت حضوری میزبان طرف دانمارکی باشیم.

در این نشست همچنین مهندس دری، معاون اکتشاف این سازمان نیز گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران از توسعه همکاری‌ها در زمینه اکتشاف مواد معدنی در مناطق تحت‌الارضی، املاح تبخیری و استفاده از منابع ژئوترمال و شیرین‌سازی آب دریا استقبال خواهد کرد.

به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حاضران در این نشست ضمن معرفی نمایندگانی از دو طرف نسبت به تبادل اطلاعات و بررسی بیشتر موضوعات مشترک جهت انعقاد تفاهم‌نامه در آینده توافق کردند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …