تولیدکنندگان آمریکایی به صف روسیه و عربستان پیوستند

با وجود این که دونالد ترامپ درصدد حمایت از صنعت نفت آمریکا برآمده است، بازار طوری عمل کرده که مطمئن شود رنج کاهش تولید میان همه تقسیم می‌شود.

به گزارش ایسنا، تولیدکنندگان آمریکایی تولیدشان را بیش از میزانی که تصور می‌رفت کاهش داده اند و واکنش آنها به عوامل بازار بسیار بزرگتر از آن چیزی است که آمارهای رسمی نشان می‌دهند و این به معنای آن است که آمریکا در واقع در کنار عربستان سعودی، روسیه و سایر تولیدکنندگان بزرگ برای کمک به توازن عرضه و تقاضای نفت تلاش می‌کند حتی اگر چنین چیزی نیت رییس جمهور آمریکا نبوده باشد.

دو مجموعه آمار منتشره از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که تولید نفت اکنون ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز است که بین ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از اوج سطح تولید در پایان زمستان گذشته کاهش داشته است.

کشورهای عضو اوپک و متحدانشان ماه گذشته با کاهش ۲۳ درصد تولید بر مبنای سطح تولید اکتبر سال ۲۰۱۸ موافقت کردند. شواهد اولیه از آمار نفتکش‌ها که توسط بلومبرگ گردآوری شده، نشان داده که کشورهایی مانند عربستان سعودی به سرعت دست به کار شده و گامهای بزرگی برای دستیابی به هدف جدید تولید برداشتند در حالی که کشورهایی مانند عراق در این مسیر عقب مانده‌اند. اما همه تولیدکنندگان بزرگ اوپک شامل عراق قیمت نفتشان را افزایش داده و سهمیه فروش نفت به مشتریان بزرگشان در ژوئن را کاهش داده‌اند که نشان می‌دهد سطح پایبندی به توافق کاهش تولید بهبود خواهد یافت.

در مقابل آمارهای رسمی نشان می‌دهد که آمریکا کاهش تولید کوچکتری داشته است. اما این آمار آمریکایی احتمالا کاهش تولیدی که شرکتهای نفتی آمریکایی مجبور شده اند صورت دهند را کمتر از میزان واقعی برآورد کرده اند.

اگر تولید، واردات و نفت برداشت شده از ذخایر در آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی در نظر گرفته شوند با میزان نفتی که توسط پالایشگاهها فرآوری شده، صادر شده یا در مخازن قرار می‌گیرد، برابری ندارد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا با توجه به این تفاوت، اصلاحیه‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد در واقع کاهش تولید بزرگی انجام شده است.

شواهد بیشتری از تولید کمتر نفت در آمریکا وجود دارد. شمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا نیز کاهش پیدا کرده و به پایین شمار دکلهای حفاری مشاهده شده در دوره رکود سال ۲۰۱۶ رسیده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با وجود این که دونالد ترامپ برای حمایت از صنعت نفت آمریکا، کشورهای دیگر را برای کاهش تولید و تقویت قیمتها تحت فشار قرار داد اما به نظر می‌رسد بازار طوری عمل می‌کند که مطمئن شود همه به کاهش تولید تن می‌دهند. این کاهش تولید هر چند که ناخواسته است، کمک می‌کند عرضه و تقاضای جهانی سریع‌تر متوازن شود و زمینه محکمی برای آغاز احیای نفت فراهم می‌کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …