جایزه مصطفی(ص) در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جایزه مصطفی(ص) در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی است و دبیرخانه جایزه در کشف و شناسایی چهره‌های شاخص علمی جهانی موفق عمل کرده است.

به گزارش ایسنا، یازدهمین نشست شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص)، با حضور دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و جمعی از اعضای این شورا برگزار و گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره آن ارائه شد.

دکتر عاملی در این نشست ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جایزه گفت: در چند سال اخیر جایزه مصطفی (ص) در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی محسوب می‌شود که کار دشواری بوده و دبیرخانه جایزه در کشف و شناسایی چهره‌های شاخص علمی جهانی موفق عمل کرده است.

عاملی، رعایت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص) را لازم دانست.

وی افزود: ایرانیان به دلیل فرهنگ میزبانی خوبی که دارند، برخی مواقع خودشان را فراموش کرده و دیگران را مرجح می‌دانند. نمی‌توان رتبه جهانی ایران که در سال ۲۰۲۰  تولید علم آن از لحاظ کمی رتبه ۱۵ و از لحاظ رتبه کیفی ۱۲ و در نانو رتبه چهارم پیدا کرده را نادیده گرفت و در اهدای جوایز دانشمندان ایرانی را لحاظ نکرد؛ البته نباید جانبداری در این زمینه کرد، ولی نباید دانشمندان داخلی را فراموش کنیم و باید نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دانشمندان ما با محدودیت امکانات و منابع خلاقیت‌های بسیار بالایی داشتند، بالاترین امکانات پژوهشی در امریکا است، ولی اگر کسی با امکانات کمتر بتواند خلق اثر علمی کند، خود این شاخص است.

وی در این جلسه پس از استماع گزارش دبیرخانه و هیأت داوران درباره نامزدهای این دوره گفت: باید به رأی داوران اعتماد کرد و جزییاتی که راجع به افراد گفته شد، نشان دهنده این است که افراد وزین و قابل اعتمادی انتخاب شده‌اند؛ هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مطرح است که می‌توان برای دوره‌های بعدی جایزه نسبت به بازبینی و اصلاح اساسنامه اقدام کرد.

اساسنامه جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم (ص) معروف به جایزه مصطفی (ص) در جلسه ۷۱۴  مورخ ۳۰/۳/۱۳۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان جایزه عالی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر از طریق ارزیابی طرح‌های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصین برتر در سطح جهان اسلام صورت می‌گیرد.

به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این جایزه به دنبال ایجاد فضایی است که در آن صاحبان و متقاضیان فناوری در کشورهای اسلامی حضور یابند و ضمن ارائه دستاوردها و نیازهای خود، زمینه برای تعامل و همکاری بیشتر آنها فراهم شود. جایزه مصطفی (ص) هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می‌شود. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …