دیگر چیزی به اسم "تونل انتقال آب بهشت‌آباد" نداریم

ایسنا/خوزستان یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت‌آباد نخواهیم داشت، گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده، حداقل فعلا احداث چنین تونلی منتفی و تعطیل شده است؛ این طرح حتی تا مرحله تامین اعتبار پیش رفته بود که خوشبختانه مانع آن شدیم.

علیرضا ورناصری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت پروژه تونل انتقال آب بهشت‌آباد اظهار کرد: به دنبال تلاش‌های فراوان و رایزنی‌های نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری، خوشبختانه بحث احداث تونل بهشت‌آباد متوقف شده است و فعلا در این زمینه هیچ اقدامی نخواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح احداث تونل بهشت‌آباد دو مشکل اساسی داشت، افزود: این طرح تاییدیه زیست محیطی ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست کلا مخالف اجرای این طرح است. همچنین در این طرح مباحث مربوط به حق‌آبه استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری در پایین‌دست، دیده نشده بود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: از یک سال پیش با اقدام هماهنگ‌شده میان مجمع نمایندگان این دو استان و پیگیری از شورای عالی امنیت ملی و تمام سطوح دولت، توانستیم احداث این تونل انتقال آب را که می‌توانست منشاء خسارات بسیاری برای پایین‌دست باشد، تعطیل کنیم.

ورناصری با بیان اینکه دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت‌آباد نخواهیم داشت، گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده، حداقل فعلا احداث چنین تونلی منتفی و تعطیل شده است. این طرح حتی تا مرحله تامین اعتبار پیش رفته بود که خوشبختانه مانع آن شدیم.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در ادامه سیاست غلط انتقال آب سرچشمه‌های کارون بزرگ، به دنبال آن بود که در قالب چند پروژه، بخش قابل توجهی از آب را به فلات مرکزی منتقل کند که خوشبختانه با رایزنی‌های انجام‌شده، از ادامه اجرای طرح‌های انتقال آب جلوگیری شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدواریم در ادامه نیز بتوانیم بحث‌های انتقال آب را به عنوان یک سیاست غلط منسوخ‌شده، از برنامه‌های اجرایی وزارت نیرو و دولت‌ها کنار بگذاریم و به فکر جایگزین باشیم.

وی افزود: بهترین راه حل و جایگزین تامین آب برای فلات مرکزی، خلیج فارس است و باید از این منبع سرشار منطقه استفاده کنیم.

ورناصری گفت: استان‌های فلات مرکزی می‌توانند با حمایت نمایندگان خوزستان و چهارمحال و بختیاری، طرح‌های انتقال آب از خلیج فارس را کلید بزنند و ما نیز حتما در بحث تامین اعتبارات و دریافت مجوزها به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

وی افزود: آنچه برای ما اهمیت دارد، تامین حق‌آبه استان خوزستان در سطوح مختلف از آب شرب تا کشاورزی، صنعت و محیط زیست است.

نماینده مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم توقف اجرای طرح بهشت‌آباد، پایانی بر اجرای همه طرح‌های تمامیت‌خواهانه‌ای باشد که در طول سالیان گذشته در منطقه پیاده شده است.

وی تصریح کرد: طرح بهشت‌آباد به صورت رسمی متوقف شده است و امیدواریم این روند در دولت آینده نیز ادامه داشته باشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشینه بحث‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به دهه ۳۰ شمسی برمی‌گردد، گفت: طرح‌های انتقال آب در گذشته اجرایی شده‌اند و نمی‌توانیم منکر آن شویم. در حال حاضر در منطقه کوهرنگ، دو تونل در حال انتقال آب سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی هستند و یک تونل انتقال آب نیز در منطقه بیرگان احداث شده است که به زودی وارد مدار خواهد شد.

وی افزود: در ادامه کار و پس از وارد مدار شدن تونل بیرگان، قرار بود تونل بهشت‌آباد احداث و وارد مدار شود که خوشبختانه مانع اجرای آن شدیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …