سه میلیون آمریکایی در خاموشی ماندند

سرمای شدید بی سابقه در تگزاس، تقاضا برای برق را افزایش داد و اپراتور شبکه برق این ایالت آمریکایی را ناچار کرد روز دوشنبه خاموشی دوره ای اجرا کند که در نتیجه حدود سه میلیون مشتری بدون برق ماندند.

به گزارش ایسنا، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه وضعیت اضطراری اعلام کرد و کمکهای فدرال را برای تگزاس که برودت هوای آن به منفی دو تا منفی ۲۲ درجه سلسیوس رسید، گسیل کرد.

فرودگاه جورج بوش اینترکانتیننتال هیوستون اعلام تعطیلی کرد و فرودگاه هابی این شهر هم به دلیل وضعیت هوا، فعالیتش را حداقل تا روز سه شنبه متوقف کرد.

سرمای شدید صنعت انرژی تگزاس که بزرگترین ایالت تولیدکننده نفت در آمریکاست را فلج کرد و پالایشگاههای نفت این ایالت تعطیل شدند و محدودیتهایی از سوی اپراتورهای خط لوله گاز طبیعی به اجرا درآمد. زیرساختهای انرژی مانند خطوط لوله گاز طبیعی یخ زده اند و باعث توقف جریان سوخت به نیروگاههای برق شده اند. شرکت موتیوا اینترپرایز پالایشگاه پورت آرتور خود را به دلیل سرمای هوا تعطیل کرد. این پالایشگاه با ظرفیت بیش از ۶۳۰ هزار بشکه در روز، بزرگترین پالایشگاه نفت آمریکای شمالی است.

سرویس هواشناسی ملی آمریکا اعلام کرده یک توده هوای قطبی به سمت جنوب روانه شده و بخشهای وسیعتری را فرا گرفته است. هشدارهای طوفان زمستانی برای اکثر نقاط منطقه گلف کاست، اوکلاهاما و میسوری منتشر شدند.

در لوییزیانا سرمای منجمدکننده باعث قطع برق و بسته شدن جاده ها شد و در برخی از نقاط، محدودیتهای رفت و آمد برای جلوگیری از دسترسی ساکنان به جاده ها وضع شد.

سرمای منجمدکننده تگزاس به مکزیک هم رسید و مقامات این کشور اعلام کرده اند در تلاش برای رفع قطعی برقی هستند که ۴۰۰ هزار نفر را در خاموشی گذاشته است.

مقامات تگزاس در واکنش به افزایش مصرف که بعدازظهر یکشنبه به رکورد ۶۹ هزار و ۱۵۰ مگاوات رسید و بیش از ۳۲۰۰ مگاوات بالاتر از پیک سرمای زمستانی در ژانویه سال ۲۰۱۸ بود، تلاش کردند استفاده از برق را کاهش دهند.

طوفانها تقریبا نیمی از ظرفیت تولید نیروی بادی تگزاس را از کار انداختند. نیروی بادی دومین منبع بزرگ تولید برق در تگزاس است و سهم ۲۳ درصدی در تامین برق این ایالت دارد.

از ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروی بادی که معمولا در تگزاس موجود است، ۱۲ هزار مگاوات صبح روز یکشنبه غیرفعال شد.

بر اساس گزارش رویترز، رگولاتور این ایالت از مردم خواست در مصرف برق صرفه جویی کنند تا از خاموشیهای گسترده ناخواسته جلوگیری شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …