ششمین کتاب بشیر علوی منتشر شد

ایسنا/بوشهر کتاب «بقیه نقیه و ضمیمه اللطیفه» با تصحیح، مقدمه و توضیح بشیر علوی، نویسنده برگزیده استان بوشهر به همت نشر آرون منتشر شد.

مصحح کتاب «بقیه نقیه و ضمیمه اللطیفه» در این باره گفت: در این کتاب، تصحیح و توضیح دو اثر «بقیه نقیه» اثر میرزاحسین معتقد ریشهری و «ضمیمه اللطیفه» از سدیدالسلطنه کبابی است که هر دو نسخه به همت سدیدالسلطنه گردآوری شده است.

بشیر علوی افزود: میرزاحسین معتقد اهرمی از علما و شخصیت‌های بزرگ استان بوشهر است که در دوره و روزگار خود دغدغه پژوهش و سرودن داشته است. به گواهی سدیدالسلطنه که از شاگردان معتقد بوده و در نزد وی علوم ادبی را فراگرفته است، این عالم در سال 1253ق/1211ش در اهرم به دنیا آمده است: «هزار و دوصد و پنجاه و سه ز هجرت بود/ که معتقد زعدم زد قدم به ملک وجود» (معتقد، 1395 :14).

وی ادامه داد: «بقیه نقیه» از جمله کتاب‌هایی است که از میرزاحسین معتقد اهرمی نوشته است. هرچند سروده‌های این اثر از نظر کمیت چندان نیست؛ ولی زیبا و روان و قدرتمند سراییده شده‌اند.

نویسنده «ترجمان صبح» یادآور شد: این کتاب کوچک خود به‌تنهایی گویای قدرت و سلاست طبع معتقد اهرمی است. البته این کتاب، اثری مجزا و جداگانه نبوده است؛ یعنی اینکه معتقد اهرمی، خودش کتابی به نام «بقیه نقیه» را نسروده و کتابت نکرده است. بلکه این کتاب از جمله آثاری است که بعدها به همت سدیدسلطنه چاپ شده و در واقع ابیات چاپ نشدة کتاب «جواهرالزواهر» یا شاید هم ابیات جامانده دیگر آثار مرحوم معتقد اهرمی است که مرحوم سدیدالسلطنه آن‌ها را در تهران جمع‌آوری و با نام «بقیه نقیه» چاپ می‌کند.

علوی در پایان با اشاره به اینکه نام «بقیه نقیه» از طرف سدیدالسلطنه برای این اثر انتخاب شده، گفت: خودِ سدید در مقدمه ضمیمه‌الطیفه گفته است که «در تهران دوستان خواهش کردند، در ادامه بقیه نقیه مرحومِ معتقد اهرمی، تفاسیر و برداشت‌های خود را نیز از این کتاب به شعر درآورم و در ادامه آن چاپ کنم» که این کار محقق می‌شود و به «بقیه نقیه» اهرمی ضمیمه‌ای با عنوان «ضمیمه‌الطیفه» از سروده‌های سدید اضافه و منتشر می‌شود.

یادآوری می‌شود، بشیر علوی پیش از این، آثاری شامل «نیلوفران خونین»، «نقد چهارجانبه در شعر معاصر» و «ترجمان صبح» (نقد شعر محمدرضا شفیعی‌کدکنی)، «نیم‌قرن شعر بوشهر» و «دو منظومه نویافته» (تصحیح «سال‌های سیاه» و «شکوفه‌ها» هر دو از زنده‌یاد مهدی حمیدی شیرازی) را راهی بازار کتاب کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …