غلبه بر ویروس کرونا از طریق اشترک فناوری و دستاوردهای علمی

معاون وزیر بهداشت قزاقستان بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی برای مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: باور داریم با ابتکارات فناورانه و دستاوردهای علمی می‌توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

به گزارش ایسنا، اولشاس ابیشو، در دومین روز از هفتمین نشست برنامه “تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی” با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی برای مقابله با ویروس کرونا، با بیان اینکه قزاقستان از ۳۰ آوریل ( ۱۱ اردیبهشت) آزمایش گسترده کارکنان خدمات عمومی در بخش درمان و نیروهای پلیس را آغاز کرد که برای بیماریابی بسیار مفید بود، افزود: در ادامه اقدام به انجام آزمایشات تصادفی از سایر بخش های جامعه شد و به این شکل اقدامات ضروری را در فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه‌ها انجام دادیم. همچنین آموزش بهداشت عمومی و آموزش به گروه‌های پرخطر از دیگر اقداماتی بود که به کنترل سرایت کرونا در این‌ کشور کمک کرد.

معاون وزیر بهداشت قزافستان ارائه آموزش‌ها و نظارت‌های بهداشت عمومی به شکل دیجیتالی را از دیگر اقدامات این کشور برای کاهش شیوع این ویروس نام برد و یادآور شد: همکاری با متخصصین از کشورهای دیگر می‌تواند به کنترل روند این بیماری در کشورها کمک کند و  به این ترتیب تولید واکسن کرونا با همکاری و هم‌افزایی کشورها ممکن است.

ابیشو برگزاری این نشست را یکی از بهترین اقدامات و تجربه‌ای خوب برای همکاری دانشمندان در زمینه علمی دانست و گفت: باور داریم با ابتکارات فناورانه و دستاوردهای علمی می‌توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

درخواست نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد برای تبادل تجربیات علمی

جرج چدیک؛ نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد نیز نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت همکاری‌های کشورهای مختلف برای مقابله با چالش کرونا گفت: دفتر همکاری‌های جنوب سازمان ملل متحد خواستار همکاری و تبادل تجربیات علمی بیشتر با کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: ما خواستار همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های علمی به خصوص زنان در این کشورها هستیم و می‌خواهیم بیشتر از شما یاد بگیریم. همه کشورها باید با هم برای مبارزه با این بیماری تلاش کنند.

درگیری وسیع دنیا با کرونا

پروفسور جکی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی(ص) نیز در نشست تبادل فناوری جایزه مصطفی(ص) گفت:  کشورهای زیادی با تبعات همه گیری کرونا روبرو هستند.

وی افزود: در اقتصاد جهانی شده دنیا، وقتی یک کشور با همه‌گیری روبرو می شود مرزهای خود را می بندد، عواقب بیماری بیشتر خواهد بود و جبران آن سخت تر است؛ از این رو وضعیت دشوار کنونی از جهات مختلف همه ما را وادار می کند برای مبارزه با کرونا همکاری کنیم و فقط وقتی با هم‌ باشیم می توانیم بر این بحران غلبه کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …