قاچاق علوفه به کشورهای همسایه/ دولت جلوی دپوی علوفه را بگیرد

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: دولت باید هرچه سریعتر با توجه به موضوع خشکسالی، واردات یونجه و علوفه را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین جلوی قاچاق علوفه را به کشورهای عراق و افغانستان را بگیرد. زیرا کشورهای همسایه نیز درگیر خشکسالی هستند و اوضاع نهاده‌های آنها هم بسیار خراب است و همین امر باعث قاچاق علوفه از کشور شده است.

مجتبی عالی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دامداران دام‌های مولد و آبستن را به کشتارگاه‌ها می‌فرستند و آیا این موضوع صحت دارد یا خیر؟ گفت: دخل و خرج دامدار همخوانی ندارد. یعنی هزینه‌ای که دامدار برای تامین علوفه می‌کند با قیمتی که  محصولاتش را می‌فروشد در تعادل نیست. در نتیجه روز به روز دامداران ضعیف تر می شوند. از طرفی چون نهاده دامی به دلیل خشکسالی کم شده و دامدار نمی‌تواند دام هایش را سیر کند مجبور است دام های خود را راهی کشتارگاه کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه دولت هم هنوز هیچ راهکار کوتاه مدتی برای حل این مشکل پیدا نکرده است، افزود: پیگیری‌های بسیاری در این زمینه شده است و به وزارتخانه‌های مربوطه نامه هم زده‌ایم، ولی هنوز به هیچ جوابی نرسیده‌ایم.

مدیرعامل اتحادیه دامداران اضافه کرد: دولت باید هرچه سریعتر با توجه به موضوع خشکسالی، واردات یونجه و علوفه را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین جلوی قاچاق علوفه را به کشورهای عراق و افغانستان را بگیرد. زیرا کشورهای همسایه نیز درگیر خشکسالی هستند و اوضاع نهاده‌های آنها هم بسیار خراب است و همین امر باعث قاچاق علوفه شده است.

به گفته وی بایستی برای اراضی موجود در کشور به منظور کاشت علوفه برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم امسال را پشت سر بگذاریم.

عالی تصریح کرد: اگر شرایط به همین روال پیش برود صنعت دامپروری کشور نابود می‌شود. در حال حاضر ۵۰ درصد مشکلات در این عرصه سوء مدیریت و دلال بازی است که باعث ایجاد هرج و مرج در تامین علوفه شده است. دولت باید کسانی که علوفه دپو کرده‌اند را شناسایی کند و علوفه‌های دپو شده را به دامداران بازگرداند.

وی افزود: برای مثال دیده می‌شود  یک دامداری هزارتن علوفه نیاز دارد، ولی ۱۰ هزارتن علوفه دپو کرده است تا در پاییز و زمستان با قیمت‌های بالاتر بفروشد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران در ادامه گفت: بازار آینده گوشت قرمز در صورت تداوم این شرایط کاملا مشخص و قیمت ها افزایشی خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …