موزه انگل‌شناسی دانشگاه تهران به جمع موزه‌های دانشگاهی جهان پیوست

موزه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به جمع موزه‌های دانشگاهی جهان پیوست و در UMAC (کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی جهان) ثبت شد.

به گزارش ایسنا، موزه ملی انگل‌شناسی ایران اولین و تنها موزه اختصاصی انگل‌شناسی در خاورمیانه است. این موزه با همکاری مشترک دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، سازمان دامپزشکی ایران، مؤسسه تحقیقات شیلات ایران و با حمایت بنیاد ملی علوم ایران، بیش از یک دهه اقدام به جمع‌آوری، شناسایی و نگهداری نمونه‌های انگلی بومی ایران از سراسر کشور کرده است. در مجموع بیش از ۴۵۰۰ نمونه انگلی در این موزه جمع‌آوری و نگهداری می‌شود که از این تعداد، تنوع گونه‌های انگلی به بیش از ۳۰۰ گونه می‌رسد.

ارائه خدمات رایگان تشخیص نمونه‌های انگلی، نگهداری و ثبت آن‌ها در صورت لزوم به نام آورنده نمونه در پایگاه اطلاعاتی موزه و ارائه ترسیم انگل‌های تشخیص داده شده به آورنده نمونه از جمله خدمات موزه است.

جمع‌آوری، شناسایی، تشخیص، تعیین و نگهداری انگل‌های کل کشور اعم از انسانی، دامی، حیات وحش و آبزیان، ایجاد پایگاه اطلاعاتی انگل‌های ایران، تعیین تنوع و توزیع جغرافیایی انگل‌ها در ایران، حمایت از مطالعات اپیدمیولوژیک و کنترل بیماری‌های انگلی و حفظ منابع ژنتیکی انگل‌ها برای استفاده در تحقیقات و آموزش از اهداف مؤسسان موزه انگل شناسی است.

انگل شناسی در ایران سابقه‌ای به قدمت علم پزشکی و دامپزشکی دارد. از این رو ایجاد مجموعه‌ای به عنوان موزه انگل شناسی می‌تواند نقش مؤثری در تحقیقات، آموزش و ترویج در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام و افزایش دانش جامعه در زمینه بهداشت عمومی داشته باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده موزه‌های دانشگاهی ایران و جهان و همچنین موزه انگل شناسی دانشکده دامپزشکی به سایت http://umac.icom.museum/database مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …