نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری که همواره تاکید دارد گردشگری می‌تواند جایگزین درآمد نفت شود، این‌بار گفت: ما نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود اما می‌تواند اقتصاد اول کشور باشد و درآمد آن جایگزین خام‌فروشی شود.

به گزارش ایسنا، دومین دور از جایزه ملی تعالی صنعت گردشگری عصر چهارشنبه (۱۴ مردادماه) برگزار شد و علی‌اصغر مونسان به این مناسبت پیامی تصویری را فرستاد که در آن می‌گوید: این رویداد ارزشمند کمک خواهد کرد که ما در کنار افزایش سطح کمی، سطح کیفی خدمات در گردشگری را ارتقا دهیم. روند سرمایه‌گذاری و پروژه‌های در حال اجرا در بخش گردشگری در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است، به گونه‌ای که بالغ بر ۲۴۰۰ پروژه در کشور با سرمایه‌گذاری مردم در حال اجراست. از این تعداد حدود ۶۰۰ پروژه مربوط به هتل است که آینده را بسیار امیدوارکننده نشان داده و این پیام را منتقل می‌کند که سرمایه‌گذاران آینده گردشگری کشور را آینده مناسب و پرسود می‌دانند.

او ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی را فرصت بی‌نظیری برای ایجاد اقتصاد نوظهوری به نام گردشگری می‌داند و می‌افزاید: این اقتصاد، اقتصادی مردم‌پایه است. یعنی عمده فعالیت‌های گردشگری به دوش فعالان این حوزه در غیر دولت قرار داشته و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نمایندگی از دولت وظیفه سیاستگذاری، حمایت و هدایت را برعهده دارد که نشان از یک ظرفیت بسیار خوب برای ایجاد یک اقتصاد جدید در کشور است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان می‌کند: ما نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود، اما واقعا گردشگری می‌تواند به اقتصاد اول کشور تبدیل شده و به جای استفاده از منابع زیرزمینی و منابع خام کشور مسیری راحت برای درآمد و ایجاد اشتغال با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی موجود را در قالب گردشگری ایجاد کند.

مونسان سپس به بحران کرونا که آسیب زیادی را متوجه صنعت گردشگری کرده است، اشاره می‌کند و می‌گوید: کرونا یک واقعیت است، اما آیا این ویروس می‌تواند گردشگری را متوقف کند؟ قطعا نمی‌تواند. کرونا برای ما تجربه‌ای جدید در راستای مواجهه با بحران‌ها است که در همه جای دنیا به فعالان حوزه گردشگری نحوه مواجه شدن با یک بحران را می‌آموزد و خداراشکر دولت‌ها این موضوع را به فرصتی برای برنامه‌ریزی بهتر تبدیل می‌کنند.

او اضافه می‌کند: حتما فعالان گردشگری روش مواجهه با این بحران بزرگ را پیدا خواهند کرد. کما اینکه اقداماتی که تا کنون در همه جای دنیا و در ایران نیز انجام شده نشان از  آن دارد که حتما با برنامه‌ریزی مناسب موفق خواهیم شد و با اقدامات پیش‌رو می‌توانیم از این بحران عبور کنیم.

این عضو کابینه دولت می‌گوید: به نظر می‌رسد صنعت گردشگری متوقف‌نشدنی است. همه کارشناسان اقتصادی در دنیا در پیش‌بینی روند تحولات اقتصاد جهانی، برای خیلی از بخش‌های پررونق امروز، تغییرات و تحولاتی را متصور شده‌اند. بالاخره تکنولوژی در حال پیشرفت است و هوشمندسازی در میان دولت‌ها به عنوان یک بخش مهم مورد نظر قرار گرفته و این موضوع حتما تغییر و تحولاتی را در بخش‌های اقتصادی دنیا ایجاد خواهد کرد.

او گردشگری را بخشی می‌داند که پیش‌بینی می‌شود همچنان روند رو به جلو خود را با وجود ارتقای تکنولوژی و هوشمندسازی طی کند و رفاه اجتماعی موجب رونق آن شود، و اضافه می‌کند: امیدوارم با پرداختن ویژه به گردشگری بتوانیم از مزایای بیشتری استفاده کنیم.

مونسان سال ۹۷ را به لحاظ آمارهای فزاینده ورود گردشگر موفق ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: سال ۹۸ با وجود همه اتفاقات ناخوشایندی که می‌توانست برای صنعت گردشگری تهدید باشد، اتفاقات بسیار مهمی در کشور روی داد، گرچه این روند رو به رشد کاهش پیدا کرد، اما همچنان به صورت مثبت ادامه داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان می‌کند: امیدوارم بتوانیم با برگزاری چنین همایش هایی سطح کیفی خدمات گردشگری در کشور را هم ارتقا دهیم. بی‌شک ادامه سرمایه‌گذاری‌ها و اجرای پروژه‌های حوزه گردشگری به همراه ارتقای سطح خدمات در بخش‌های موجود گردشگری می‌تواند کشور را به نقطه مطلوبی در سطح گردشگری جهانی قرار دهد. حتما خواهیم توانست در آینده‌ای نه چندان دور سهم خود را متناسب با ظرفیت‌های موجود در کشور از درآمدهای گردشگری در سطح دنیا به دست آوریم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …