نیکزاد: منابع ساخت و تکمیل نیروگاه‌های هسته‌ای از محل فاینانس با روسیه تامین شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری موضوع تولید برق هسته‌ای در جلسه ای با حضور وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در این جلسه مقرر شد، منابع مورد نیاز برای ساخت و تکمیل نیروگاه های هسته ای از محل انجام فاینانس به ویژه با کشور روسیه تامین شود و منابع حاصل از صادرات برق هسته ای نیز در اختیار سازمان انرژی اتمی کشور قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، علی نیکزاد در پایان نشست امروز(شنبه) خود با وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی در تشریح نتایج این جلسه در جمع خبرنگاران، گفت: آقای بیگی‌نژاد هفته گذشته در صحن علنی مجلس سوالی را درباره کوتاهی وزارت نیرو در تولید برق هسته ای از اردکانیان مطرح کرد که در آن نشست مقرر شد برای پیگیری این موضوع، جلسه ای اختصاصی با حضور مسئولان مربوطه تشکیل شود.

نیکزاد ادامه داد: مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود فرمودند که باید میزان برق هسته ای کشور به ۲۰ الی ۳۰ هزار مگاوات برسد زیرا با رسیدن به این میزان برق، می توان از آلودگی محیط زیست جلوگیری و استفاده بهینه‌ای از گاز کشور داشته باشیم و همچنین امکان صادرات بیشتر منابع فسیلی و نفت فراهم می شود.

نایب رئیس مجلس یادآور شد: در حال حاضر هزار مگاوات برق هسته ای در کشور تولید می شود که باید به سمت تولید و ساخت نیروگاه های هسته ای بیشتری پیش برویم و این حق مسلم ماست، براین اساس در نشست امروز درباره نحوه تامین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه‌های هسته ای کشور مباحثی مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد.

وی همچنین گفت: مقرر شد منابع مورد نیاز برای ساخت و تکمیل نیروگاه های هسته ای از محل انجام فاینانس به ویژه با کشور روسیه تامین شود و از سوی دیگر در بحث داخلی نیز منابع حاصل از صادرات برق هسته ای در اختیار سازمان انرژی اتمی کشور قرار گیرد. وزارت نیرو هم برق هسته ای تولیدی را در جهت توسعه زیرساخت ها مورد استفاده قرار دهد تا بتوان میزان تولید برق هسته ای مدنظر مقام معظم رهبری را تامین کرد.

نایب رئیس مجلس اضافه کرد: چشم انداز شورای عالی انرژی برای سال ۱۴۲۵ بالغ بر ۸ هزار مگاوات برق هسته ای است، این نشست نیز برای بررسی و جمع بندی درباره استفاده از فاینانس ها و منابع داخلی حاصل از تولید برق هسته ای در جهت توسعه نیروگاه های هسته ای، برگزار و تصمیماتی اتخاذ شد که مجلس همچنان این تصمیمات را پیگیری خواهد کرد.

نیکزاد با بیان اینکه خروجی این جلسه مثبت بوده، گفت: قرار شد به سمت اصلاح ساختار در بحث تولید برق بدون نیاز به نیروگاه های هسته ای پیش برویم، سازمان انرژی اتمی توان و دانش مورد نیاز را دارد و تنها به دنبال تامین منابع مالی برای تکمیل پروژه های خود است که این منابع نیز از محل فاینانس و خرید تضمینی و منابع حاصله از صادرات برق تامین خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، اردکانیان وزیر نیرو، کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت، میرسلیم نماینده مردم تهران و بیگی نژاد و شریعتی دو عضو کمیسیون انرژی برگزار شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …