چهارمین نفتکش ایرانی وارد کارائیب شد

نفتکش ایرانی فاکسون، چهارمین نفتکش از پنج نفتکش ایرانی که حامل بنزین و مشتقات آن به مقصد ونزوئلا هستند، روز چهارشنبه وارد دریای کارائیب شد.

به گزارش ایسنا، آمار رفینیتیو آیکان و اظهارات یک مقام دولتی نشان داد که چهارمین نفتکش ایرانی به دریای کارائیب رسیده است.

ایران برای ونزوئلا که با کمبود شدید بنزین مواجه است، ۱.۵۳ میلیون بشکه بنزین و مشتقات آن را ارسال کرده است.

سابق بر این ونزوئلا ارزانترین بنزین دنیا را داشت و به مدت دو دهه بنزین در این کشور با قیمت‌های یارانه‌ای عرضه می‌شد اما توزیع ناکافی، باعث شکل‌گیری بازار سیاه شده که هر لیتر بنزین در آن حداقل دو دلار فروخته می شود در حالی که مردم برای دریافت بنزین در مقابل جایگاه‌های سوخت ساعت‌ها منتظر می‌مانند.

شرکت نفتی دولتی PDVSA با دریافت محموله های بنزین و قطعات ضروری برای تولید بنزین، در تلاش برای احیای بخشی از ظرفیت پالایش داخلی است که به دلیل مشکلات متعدد شامل کمبود نیروی متخصص و تحریم‌های آمریکا از دست داده است.

دولت ونزوئلا از کمک ایران قدردانی کرده است اما صادرات بنزین ایران به کاراکاس انتقاد مقامات آمریکا که هر دو کشور عضو اوپک را هدف تحریم قرار داده اند را برانگیخته است. یک مقام آمریکایی اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرده بود که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در حال بررسی پاسخ به این صادرات است. این اظهارات واکنش ایران را به دنبال داشت که به واشنگتن درباره هر گونه اقدام نظامی هشدار داد. با این حال کشتی‌های ایرانی تاکنون بدون هرگونه مانعی به سوی مقصدشان حرکت کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، همزمان با ورود نفتکش فاکسون به دریای کارائیب، نفتکش پتونیا –سومین نفتکش از ناوگان نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رسیده است- به سوی پالایشگاه ال پالیتو حرکت کرد. نفتکش فورچون – نخستین نفتکش ایرانی که به ونزوئلا رسید- از روز دوشنبه در بندر مجاور این پالایشگاه لنگر انداخته است. طبق آمار آیکان، نفتکش فارست که دومین کشتی ایرانی وارد شده به ونزوئلا است از روز سه شنبه در حال تخلیه محموله خود در پالایشگاه کاردون بوده است.

سفارت ایران در ونزوئلا اوایل هفته جاری اعلام کرد که نفتکش‌های ایرانی با اسکورت نیروی دریایی ونزوئلا وارد آب‌های این کشور شدند و این موضوع با مجموعه توییت‌های نیکلاس مادورو، رییس جمهور و طارق ال ایسامی، وزیر نفت ونزوئلا تایید شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …