چه کنیم تا کشور خاموش نشود؟

با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق احتمال خاموشی کشور افزایش می‌یابد، برای رهایی از این مساله همواره اعلام شده مشترکان به مدیریت مصرف توجه داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

به گزارش ایسنا، در بسیاری از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارت استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نیستیم و این در حالی است که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.

در زمینه استفاده از سیستم های سرمایشی نیز که بخش اعظمی از پیک مصرف برق را به خود اختصاص داده اند، می توانیم با تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی شاهد کاهش محسوس مصرف برق مشترکان باشیم.

اوج مصرف برق کشور هر ساله بین اول تیر تا پانزدهم مرداد رخ می دهد؛ بر همین اساس لازم است مشترکان در ساعات اوج بار (۱۳ تا ۱۷) این مقطع از سال مصرف بهینه را در دستور کار قرار داده و استفاده از وسایل پرمصرف مانند لباس شویی، اتو و… را به ساعات کم مصرفی منتقل کنند.

از میان ۶۰ هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا ۵۰۰۰ مگاوات از این رقم صرفا برای ۱۰ تا ۲۰ روز از سال و آن هم بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ مورد نیاز است که برای تامین انرژی مورد نیاز این بخش باید هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد.

برای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که این رقم صرفا برای بخش نیروگاهی در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.

رخشانی مهر – معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر –  در این باره گفت: سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در این بخش صرفا برای تامین برق ۱۰۰ ساعت از پیک مصرف سال است؛ از این رو در تمامی دنیا مصرف بهینه در زمان اوج بار در دستور کار قرار گرفته است تا نیازی به این حجم از سرمایه گذاری در بخش نیروگاه‌ها و شبکه‌های انتقال برق نباشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود وقوع بارندگی‌های مناسب چرا همچنان بر لزوم مصرف بهینه برق در کشور تاکید می شود، گفت: در بهترین شرایط میانگین تولید نیروگاه های برقابی بیش از ۹۰۰۰ مگاوات نخواهد بود که با توجه به سقف ۶۰ هزار مگاواتی اوج بار نمی توان انتظار داشت که با وقوع بارندگی‌های مناسب دیگر مشکلی برای تامین برق کشور وجود نداشته باشد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به مسئله افزایش تعرفه برق مشترکان اشاره کرد و گفت: تعرفه تمامی مشترکان حدود هفت درصد افزایش پیدا کرده است که مشترکان در صورت رعایت الگو و کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته مشمول تخفیف خواهند شد؛ به طوری که در سال ۹۸ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای مشترکان خانگی و بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشترکان صنعتی، کشاورزی و… پاداش خوش مصرفی تعلق گرفته بود.

رخشانی مهر با تاکید بر اینکه مشترکان پرمصرف مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق خواهند شد، گفت: در سال گذشته حدود ۸۶ درصد مردم الگوی مصرف را رعایت کرده بودند که این رقم در مقایسه با آمار ۷۹ درصدی سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …