کرونا در پرواز خالی نادیده گرفته شد؟!

درحالی که با افزایش نسبی سفرها، پروازهای داخلی با رونق بیشتری در جریان است، ضرورت رعایت نکات بهداشتی در سفرها بیش از پیش جدی است، اما به نظر می‌رسد در برخی موارد این نکات رعایت نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، پرواز صبح امروز تهران-مشهد که تقریبا با ظرفیتی کمتر از یک سوم انجام شد، بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک توسط برخی مسافران انجام شد که به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری رعایت کردن الزامات پروتکل‌های بهداشتی ضروری است و در صورت تخلف با شرکت‌های هواپیمایی برخورد می‌شود.

صبح امروز ساعت ۸:۵۰ دقیقه پرواز ایران‌ایرتور به شماره ۹۶۰ فرودگاه مهرآباد را به سمت مشهد ترک کرد و در حالی که در این هواپیما تعداد کمی مسافر حضور داشت و بیش از دو سوم کابین پرواز خالی بود،   فاصله اجتماعی از سوی کروی پروازی برای مسافران رعایت نشد و برخی مسافران نیز با وجود اینکه بسته‌های بهداشتی در اختیار آن‌ها قرار داده شده بود چندان اهمیتی به استفاده از ماسک در طول پرواز ندادند. برای پیگیری این مشکلات که مورد اعتراض مسافران قرار گرفته بود به سراغ شرکت هواپیمایی مورد نظر و سازمان هواپیمایی کشوری رفتیم تا علت را جویا شویم.

رضا رضایی – مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی ایران‌ایرتور- درباره علت رعایت نکردن پروتکل‌ها در این پرواز به ایسنا گفت: هیچ دستورالعملی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) درباره رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در صندلی‌های هواپیما به ما ابلاغ نشده است اما درباره استفاده از ماسک باید بگویم که در همه پروازها پروتکل‌ها رعایت می‌شود و همه لوازم بهداشتی مورد نظر از جمله ماسک، دستکش، الکل و… را به مسافران می‌دهیم اما اگر مسافری نسبت به رعایت پروتکل‌ها بی‌توجه باشد، تذکرات لازم به او داده می‌شود.

وی افزود: یکی از دلایلی که توصیه‌ای درباره رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در کابین هواپیما نشده، این است که مرکز ثقل هواپیما باید رعایت شود و چینش مسافران بر این اساس صورت می‌گیرد.

این اظهارات در حالی صورت گرفت که رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد که شرکت‌های هواپیمایی و تمامی ذینفعانی که شیوه‌نامه سازمان هواپیمایی کشوری را درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا دریافت کرده‌اند موظف به رعایت آن هستند و انجام اقدامات پیشگیرانه برای ورود به کابین هواپیما مانند استفاده از ماسک الزامی است.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: همه عوامل مربوطه از جمله گروه پروازی باید در داخل کابین هواپیما نظارت کافی بر رعایت این موضوعات داشته باشند، در غیر این صورت رعایت نکردن اقدامات پیشگیرانه می‌تواند منجر به ایجاد محدودیت‌ها و برخوردهای دیگر با متخلفان شود.

جعفرزاده ادامه داد: اگر شرکت هواپیمایی و یا هر ذینفعی در حوزه صنعت هوانوردی اقدامات پیشگیرانه و پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده را رعایت نکند در ابتدا به او تذکر می‌دهیم و اگر در مراحل بعد بر انجام آن تخلفات اصرار کند در وهله نخست محدودیت‌ها برای انجام فعالیت‌ها و پروازهایش اعمال می‌شود و نهایتا ممکن است برخوردهای دیگری در انتظار متخلفان باشد.

وی با تأکید بر اینکه رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایطی که کشور به موفقیت‌های قابل توجهی در مهار این ویروس دست پیدا کرده ممکن است سلامت تک تک افراد را به خطر بیاندازد، گفت: مردم مسلما تاکنون ثابت کرده‌اند که رعایت کردن الزامات بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا برایشان اهمیت دارد کما اینکه طی این ایام ضمن کاهش پروازها و لغو بلیت سفرهایشان بسیاری از آن‌ها در خانه ماندند اما اگر بعضی این موارد را رعایت نکنند مسلما با تذکر و توصیه از سوی کروی پروازی موارد را رعایت خواهند کرد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی در کابین پرواز چگونه در دستورالعمل‌ها آورده شده و به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است، اظهار کرد: اگر هواپیما با لود پرواز پایین و صندلی‌های خالی مواجه باشد کروی پروازی و شرکت هواپیمایی مورد نظر موظف هستند که فاصله اجتماعی را در کابین برای مسافران رعایت کنند چرا که اقدامات قبل از ورود به هواپیما از نظر ما اهمیت بسیاری دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …