کلنگ ۱۲۰ هزار مسکن زده شد

از ۵۳۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن که به مرحله اجرا رسیده حدود ۱۲۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید است و آمار از رشد ۵۴ درصدی تعداد واحدهای آغاز شده در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، تا کنون بیش از ۵۳۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن که کلنگ آن از شهریورماه ۱۳۹۸ زده شد به مرحله اجرا رسیده و اواخر اسفندماه گذشته میانگین پیشرفت این پروژه ۲۵ درصد اعلام شد. البته تا کنون ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد افتتاح شده و آنطور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده اند تا پایان تیرماه ۳۵ هزار واحد دیگر نیز بهره‌برداری می‌شود.

بخش قابل توجهی از واحدهایی که تا کنون به مراحل پایانی رسیده‌اند در ۲۱ شهر جدید قرار دارند. آمار منتشر شده در کتاب وزارت راه و شهرسازی حاکی از برنامه‌ریزی برای احداث حدود ۱۲۰ هزار واحد مسکن ملی در شهرهای جدید دارد.

در سال ۱۳۹۷ عملیات اجرایی تعداد ۳۵ هزار و ۷۱۴ واحد مسکن ملی، در سال ۱۳۹۷ این عدد ۳۳ هزار و ۲۱۵ واحد مسکن بوده و سال ۱۳۹۹ عملیات اجرایی ۵۱ هزار واحد مسکن ملی در شهرهای جدید آغاز شده که هم‌اکنون در حال تکمیل و مراحل اجرای کار هستند. این آمار گویای آن است تعداد واحدهایی که سال گذشته شروع شده ۵۴ درصد در مقایسه با سال ۱۳۹۸ افزایش داشته است. در مجموع ۱۱۹ هزار و ۹۲۹ واحد مسکن ملی در شهرهای جدید برنامه‌ریزی و آغاز شده است.

مسکن ملی شهر جدید پرند

پروژه مسکن ملی در ۲۱ شهر جدید در ذیل واگذاری گروهی با تعهد ساخت، تفاهم نامه با بنیاد شهید، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، کار و تعاون، تعاونی و با تعهد ساخت با سطح پیشرفت مختلف جلو می رود. بررسیها نشان می‌دهد پروژه های اقدام ملی مسکن در اغلب شهرهای جدید به استخوان‌بندی اولیه دست یافته است.

به طور مثال در شهر جدید پرند از ۲۵ هزار و ۱۵۰ واحد مسکن ملی هدفگذاری شده تا اواسط بهمن ماه سال گذشته ۱۵ هزار و ۴۵۵ واحد به مرحله اجرا رسیده است. در شهر جدید پردیس ۱۲ هزار و ۹۴۵ واحد اقدام ملی تعریف شده که ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد در مرحله اجرا قرار دارد. در هشتگرد هم از ۲۱ هزار مسکن ملی که در برنامه گنجانده شده که ۱۵ هزار و ۹۴۳ واحد کلنگ زنی شده است. فولادشهر اصفهان میزان ساخت ۱۸ هزار مسکن ملی است که ۱۵ هزار و ۴۳۱ واحد در مرحله اجرا قرار دارد.

علاوه بر شهرهای مذکور، پروژه اقدام ملی در شهرهای جدید اندیشه، فولادشهر، بهارستان، صدرا، سهند، عالیشهر، سیراف، شیرین‌شهر، رامین، رامشار، مهاجران، امیرکبیر و ایوانکی نیز در حال ساخت است.

یادآور می‌شود پروژه مسکن ملی از طریق آورده متقاضیان و ۱۵۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود و یک منبع آگاه به ایسنا خبر داده که وام مسکن ملی به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده است. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان بوده است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین محاسبات که اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرده به ۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …