یک بام و دو هوای مالکیت کاخ مروارید!

ایسنا/البرز معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: تا زمانی که تکلیف مالکیت کاخ مروارید مشخص نشود، بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری در این مجموعه نیست.

علیرضا دهقان مهرجردی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه علی‌رغم پیگیری‌های چند سال گذشته هنوز مشکل واگذاری کاخ مروارید به میراث فرهنگی حل نشده، اظهار کرد: کاخ مروارید هنوز در مالکیت بنیاد تعاون سپاه است به همین دلیل تا زمانی‌که تکلیف این مجموعه تاریخی روشن نشود، برای وزارت میراث فرهنگی تخصیص اعتبارات سنگین برای مرمت آن منطقی به نطر نمی رسد.

وی ادامه داد: علاوه براین، برای مرمت و بازسازی کاخ مروارید با توجه به محدودیت‌های اعتباری بخش دولتی، به مشارکت بخش خصوصی نیاز داریم ولی هیچ سرمایه گذاری تا زمانی که تکلیف مالکیت این مجموعه مشخص نشود علاقه‌ای برای سرمایه گذاری در این حوزه نشان نمی‌دهد.

وی افزود: تا کنون چند سرمایه گذار برای مشارکت در مرمت و بهسازی این کاخ اعلام آمادگی کرده‌اند ولی منتظر هستند تا این مجموعه به میراث فرهنگی واگذار شود تا با خیال راحت بتوانند برنامه‌های خود را پیاده کنند.

این مسئول با گلایه از عدم همکاری برخی دستگاه‌ها برای تسریع در روند واگذاری این کاخ به میراث فرهنگی گفت: دستگاه‌های استانی از جمله شهرداری، فرمانداری و … باید برای واگذاری زمین معوض در ازای این کاخ پیگیری لازم را داشته باشند ولی متاسفانه این مساله تا کنون به طور جدی دنبال نشده است.

وی توضیح داد: کاخ مروارید سرمایه‌ای ملی است و اگر می‌خواهیم آن را به کاخ موزه و جاذبه گردشگری تبدیل کنیم در مرحله اول باید تکلیف مالکیت آن مشخص شود.

دهقان مهرجردی تاکید کرد: ما مکاتباتی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت مالکلیت کاخ مروارید با دستگاه‌های مرتبط صورت داده‌ایم ولی تا کنون نتیجه ملموسی نداشته است.

وی اظهار کرد: راه و شهرسازی یکی از دستگاه‌هایی است که الزام قانونی دارد که اندازه وسعت کاخ مروارید زمین معوضی در اختیار بنیاد تعاون سپاه قرار دهد ولی این کار را تا کنون انجام نداده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: بدون شک اگر تکلیف مالکیت کاخ مروارید مشخص شود جذب اعتبار برای مرمت و بهسازی آن هم راحت‌تر انجام می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …