‌تابستان گرم را با مصرف بهینه برق پشت سر بگذاریم

ایسنا/بوشهر ‌سخنگوی صنعت برق کشور با یاد آوری اینکه امسال تابستانی گرم پیش رو داریم، اظهار کرد: تابستان پیش رو را با همراهی و مشارکت مردم در مصرف بهینه و پرهیز از مصرف بی رویه در نقطه اوج می توان پشت سر گذاشت، در این راه در کنار افزایش ظرفیت های تولید و توسعه، همراهی مردم از اهمیت به سزایی برخوردار است.

‌مصطفی رجبی مشهدی ‌در حاشیه بهره برداری از طرح های توسعه برق و انرژی در استان بوشهر که به صورت ویدئو کنفرانس رییس جمهوری و وزیر نیرو صورت گرفت، افزود: میزان مصرف برق در کشور با نزدیک شدن به فصل تابستان، افزایش دما و استفاده از وسایل سرمایشی همانند سال‌های گذشته روند صعودی به خود گرفته است.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: به طور معمول میزان مصرف برقی که امسال در روزهای نخست خرداد ماه به ثبت رسید، در سال‌های گذشته در روزهای پایانی خرداد یا اوایل تیرماه به وقوع می‌پیوست.

وی گفت: این موضوع بیانگر فرا رسیدن گرمای زود رس است، از سویی با فراگیر شدن کرونا و حضور مردم در خانه مصرف وسایل برقی افزایش یافته و لازم است برای عبور از شرایط اوج مصرف روزهای گرم سال همراهی و مشارکت بیشتری از سوی مردم شکل گیرد.
رجبی ‌روند افزایشی دمای هوا و ورود سریع وسایل سرمایشی به مدار مصرف را مهمترین دلیل افزایش ناگهانی و بی سابقه مصرف برق در روزهای ابتدایی ماه جاری دانست و گفت: مصرف برق کشور در روزهای ماه گرم سال بین ۲۱ تا ۲۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد که این میزان افزایش دقیقا متاثر از  ورود وسایل سرمایشی (کولرها، اسپلیت‌ها و…) به مدار مصرف برق است.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به افزایش مصرف برق مشترکان و بالا رفتن هزینه برق آنان خاطرنشان کرد: مهمترین راهکاری هایی که می تواند به کاهش مبلغ قبض برق کمک کند، تنظیم درجه کولرگازی روی ۲۴ تا ۲۵ درجه‌، استفاده از دور کند کولرهای آبی، استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات های گرم روز ‌است.
رجبی یادآور شد: استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافه نیز می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف برق مشترکان داشته باشد.
وی با تقدیر از استاندار بوشهر برای تنظیم ساعات کاری ادارات این استان در ماههای گرم سال گفت: تنظیم ساعات اداری در ماههای گرم موجب صرفه جویی 50 مگاواتی مصرف برق است، ضمن آنکه لازم است ادارات بعد از پایان ساعت کاری با خاموش کردن لامپ ها و کولر‌ها‌، شرکت های برق ‌را در تامین برق پایدار و بهینه همراهی کنند.
سخنگوی صنعت برق به برخی از مشوق های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق در استان بوشهر هم اشاره کرد و گفت: 96 درصد از مشترکان برق در این استان زیر الگو مصرف برق دارند، 4 درصد نیز بیشتر از الگو برق مصرف می کنند‌، برای این 4 درصد حدود 16 درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است‌، این مصرف کنندگان با اقداماتی ساده مثل قرار دادن دمای آسایش روی 24 درجه می توانند به جمع آن 96 درصد بپیوندند و از مشوق های وزارت نیرو بهره ببرند.
وی با بیان اینکه 72 درصد از مصرف برق در استان بوشهر مصارف وسایل سرمایشی است، گفت: سال گذشته 87 هزار مشترک برق در استان بوشهر 10 میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی دریافت کردند‌، این رقم برای کشور حدود یک هزار و 600 میلیارد ریال بوده است‌، در مصارف کشاورزی‌، صنعتی و تجاری استان بوشهر نیز سال گذشته 20 میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی پرداخت شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …