بروجردی:ارزش اسناد به درستی شناخته نشده است

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت:در دهه‌های گذشته از منظر سازمانی توسعه خوبی در سازمان رخ داده و از منظر فراهم آوری اسناد از حدود ۵۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی تاکنون ۵ میلیون پرونده گردآوری شده است.

به گزارش ایسنا اشرف بروجردی که در مراسم رونمایی از آیین رونمایی از سامانه «نقش دولت در دفاع مقدس» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سخن می‌گفت، بیان کرد: امروز در آستانه چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران که با تلاش‌ها، مبارزات، ایثارگری‌ها و خون‌های پاک عزیزانی آبیاری شده است که در جمع آنها هستیم، گردهم آمده‌ایم تا یادآور ارزش‌های خلق شده توسط این شهیدان ارزشمند و خانواده‌های بزرگوار آنان باشیم. شهیدانی که خون پاکشان سرمایه این نظام است تا با هم برگ زرین دیگری از تاریخ این سرزمین را بازخوانی کنیم و ملت ایران امیدوار است تا بتواند پاسداشت تلاش‌ها و ایثارگری‌های این عزیزان باشد و ما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای حفظ و نگهبانی از این سرمایه‌ها بر آنیم که نقش این شهیدان بزرگوار را که روزی در مسند مدیریت کشور بودند و با تصمیمات سخت و پابرجای خود ماندگاری این سرزمین را رقم زدند به تصویر بکشیم.

بروجردی افزود: از دو سال پیش، دولت تدبیر و امید تصمیم گرفت برای حفظ این سرمایه عظیم، اسنادی که گویای نقش آنان در تصمیمات کشور است را جمع‌آوری و ماندگار کند و این مأموریت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی محول شد. زمانی که وارد این عرصه شدیم نقش آفرینی همه دولتمردان در سراسر کشور و در مدیریت‌های کلان را به مشاهده نشستیم و دریافتیم که در همه نهادهای اثرگذار از وزارت امورخارجه در حمایت‌های سیاسی تا وزارتخانه راه و ترابری، مخابرات، نیرو، بازرگانی، نفت،آموزش و پرورش، علوم و غیره و رسیدگی به آسیب‌دیدگان در جهت آماده سازی جاده‌ها، تأمین برق، اقدامات مخابراتی و خرید مایحتاج عمومی برای جلوگیری از آسیب دیدگی مردم در سراسر کشور تلاش‌های وافر و تصمیمات مهمی اتخاذ شده‌است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: حاصل این تصمیمات،امروز در قالب اسناد در اختیار مدیران است تا مبنایی باشد برای اتخاذ تصمیمات مناسب در بحران‌ها که کم نیستند و در ادوار مختلف همواره به تجربه مدیران و مردم در آمده و شرایط بحرانی را تجربه کرده‌اند و امروز به رونمایی از این اسناد می‌پردازیم تا چراغی باشد فراروی تصمیمات ارزنده‌ای که در شرایط جنگ و بحران اتخاذ شده است؛ آن هم در سالی که پنجاه سالگی آرشیو ملی را پشت سر می‌گذاریم. آرشیو این اسناد که با کمک همه وزارتخانه‌های ذیربط و با همراهی مرکز اسناد دفاع مقدس برای نخستین بار شکل گرفته است کاری است ماندگار برای آیندگان.

وی گفت: اصولاً پیشینه آرشیو در ایران نسبت به کشورهای دیگر  محدود است و به طور کلی آرشیو ما قدمت بالایی ندارد. قانون اسناد ملی در اردیبهشت ۱۳۴۹ تصویب و در همان سال آرشیو ملی ایران فعالیت خود را آغاز کرد. تا پیش از وقوع انقلاب اسلامی سازمان اسناد ملی ایران چون در مرحله تاسیس قرار داشت همه هم و غم خود را صرف شناساندن خود به دستگاه اداری کشور نمود و تا حد زیادی هم موفق بود. بعد از پیروزی انقلاب تا سال‌های پایان جنگ تحمیلی نیز جمهوری اسلامی در مرحله تکوین قرار داشت و چون این سازمان تشکیلات شناخته شده‌ای برای عموم جامعه و دستگاه‌های اجرایی کشور نبود تا حدودی طبیعی به نظر می‌رسید که توجه چندانی به این سازمان نشود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: در دهه‌های گذشته از منظر سازمانی توسعه خوبی در سازمان رخ داده و نیز از منظرفراهم آوری اسناد از حدود ۵۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی تاکنون ۵ میلیون پرونده گردآوری شده است که به دلایل مختلف هنوز ده‌ها سازمان و نهاد دولتی یا وابسته به دولت از همکاری دریغ کرده‌اند. حافظه ملی ایرانی که شعار و برنامه راهبردی و بنیادی سازمان است دو بخش و دو بُعد دارد. بُعد و جنبه هویتی و تاریخی که کیستی ما را توضیح می‌دهد که اسناد تاریخی و ارزشمند و نسخ خطی بیشتر آن را بازنمایی می‌کند و بُعد اداری و مدیریتی که تجربه و سابق‍ه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری و تصمیم سازی در نظام اداری کشور است و اسناد انتقالی از دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و وابسته به دولت آنها را بیان می‌کند. این اسناد دومی نزدیک به ۹۸٪ اسناد مخازن سازمان اسناد را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: ارزش و اهمیت این اسناد هنوز به درستی و جامعیت در فرآیند برنامه‌ریزی و تصمیم سازی شناخته نشده و نقش مهم آنها در پشتیبانی و یاری‌گری به نظام تصمیم سازی و اداری کشور مغفول مانده است. سیاست نوین سازمان بازتعریف و بازسازی در مفهوم راهبردی نقش اسناد در نظام سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و اقدام دولت و نهادها و بهره گیری از تمامی قابلیت‌ها و امکانات اسناد انتقالی مربوط به دستگاه‌های دولتی برای توسعه کشور است. امیدوارم رویکرد بهره‌گیری از اسناد اداری و تاریخی بتواند در تصمیم‌گیری‌ها، برنامه ریزی‌ها و راهبردهای نهادها و دستگاه‌های دولتی خودنمایی کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …