قایم‌باشک بازی ویروس اچ‌آی‌وی در مغز!

دانشمندان می‌گویند ممکن است ویروس HIV در سلول‌های مغزی پنهان شود تا اینکه درمان ضد ویروسی پایان یابد و درک این فرآیند می‌تواند به ایجاد یک درمان گسترده و در دسترس برای بیماری ایدز منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، یک مطالعه جدید در موش‌ها و بافت‌های انسانی نشان می‌دهد که ویروس HIV می‌تواند در طول درمان به مغز پناهنده و در پایان دوباره ظاهر شود.

دانشمندان با درک روشی که ویروس HIV قادر به پنهان کردن خود در طول انجام درمان‌های ضد ویروسی است تا پس از پایان درمان، سایر اعضای بدن را درگیر کند، می‌توانند به درمان کاملی برای این ویروس برسند.

آیا می‌دانستید که به گفته برخی دانشمندان، بیماری کووید-۱۹ تنها بیماری همه‌گیری نیست که امروزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم؟ اگرچه سازمان بهداشت جهانی(WHO) آن را یک بیماری همه‌گیر جهانی معرفی کرده است، اما برخی محققان بیماری ایدز را نیز یک بیماری همه‌گیر می‌دانند.

با وجود این واقعیت که از زمان اوج بیماری ایدز در سال ۱۹۹۷، در حال حاضر آمار ابتلا به آن ۴۰ درصد کاهش یافته است، اکنون به لطف درمان‌های ضد ویروسی تقریبا ۳۷ میلیون نفر در سراسر دنیا مبتلا به HIV هستند.

ویروس HIV درمان نشده، ویروسی که باعث بیماری ایدز می‌شود، سیستم ایمنی بدن را فلج می‌کند و بدن را در معرض بیماری‌های تهدیدکننده زندگی قرار می‌دهد. درمان‌های مدرن غلظت این ویروس را در بدن به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. با این حال، این درمان‌ها باید روزانه انجام شوند و اگر درمان متوقف شود، این ویروس می‌تواند در بدن پنهان شود.

این مطالعه جدید که در تاریخ ۱۱ ژوئن در مجله PLOS Pathogens منتشر شده است، نشان می‌دهد که یکی از مکان‌هایی که ویروس HIV قادر به پنهان کردن خود در آن است، در سلول‌های مغزی به نام آستروسیت‌ها(astrocytes) است. این سلول‌ها حدود ۶۰ درصد از کل سلول‌های مغز انسان را تشکیل می‌دهند و این مطالعه تخمین می‌زند در یک فرد آلوده به HIV بین یک تا سه درصد از این سلول‌ها می‌توانند مخفیگاه ویروس باشند.

“لنا الهارتی”، نویسنده این مطالعه و استاد پاتوژن‌های میکروبی و ایمنی در مرکز پزشکی دانشگاه راش(Rush) در شیکاگو می‌گوید: حتی یک درصد از سلول‌ها می‌توانند به عنوان مخزن قابل توجهی برای ویروس HIV باشند. ما اگر می‌خواهیم یک درمان برای بیماری ایدز بیابیم، نمی‌توانیم از نقش مغز به عنوان یک مخزن ویروسی غافل شویم.

در حالی که سال‌ها پیش آستروسیت‌ها به عنوان سلول‌های مبتلا به ویروس HIV شناخته شده‌اند، تاکنون هیچ مطالعه‌ای مشخص نکرده بود که این سلول‌ها می‌توانند مخفگاه ویروس HIV باشند و آن را به اندام‌هایی فراتر از مغز منتقل کنند.

دانشمندان آستروسیت‌های جنینی انسان را به مغز یک مجموعه از موش‌های تازه متولد شده و یک مجموعه از موش‌های بالغ تزریق کردند و دریافتند که در هر دو گروه، آستروسیت‌های آلوده ویروس را به سلول‌های CD4 که نوعی سلول ایمنی است که به طور خاص توسط ویروس HIV هدف قرار می‌گیرد، منتقل می‌کنند.

برای تأیید آزمایش روی موش‌ها، محققان این موضوع را در چهار مغز اهدا شده مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این موضوع در سلول‌های انسانی نیز صادق است.

سؤالات بسیاری هنوز درباره نحوه توانایی آستروسیت‌ها برای انبار کردن ویروس HIV و انتقال آن به اندام دیگر وجود دارد و آزمایش‌های بیشتری لازم است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …