مرمت‌های ‌اصفهان؛ از گنبد تا کاخ

ایسنا/اصفهان عملیات مرمت گنبد مساجد شیخ لطف‌الله، جامع عباسی و مدرسه چهارباغ، همچنین تزئینات سقف چهلستون، چهار پروژه شاخصی است که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، امسال در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

فریدون اللهیاری به ایسنا گفت: مرمت گنبد مسجد جامع عباسی یا مسجد امام (ره) حدوداً از سال ۱۳۹۰ شروع‌شده و در سال‌های اخیر سعی ما این بود که بتوانیم بدون محدودیت مالی این پروژه را پیش ببریم.

وی توضیح داد: زمانی که بنده مدیریت میراث فرهنگی استان اصفهان را بر عهده گرفتم، مرمت ۱۳ ترک از ۱۶ ترک گنبد این مسجد در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر نیز مرمت دو ترک نهایی شروع‌شده که پیشرفت خوبی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال مالی، یعنی تیر یا نهایتاً مرداد ماه، فاز نهایی عملیات مرمت گنبد مسجد جامع عباسی به اتمام برسد و بتوانیم آن را بدون داربست ببینیم.

«از مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله چه خبر؟» اللهیاری، در پاسخ به این سؤال گفت: مرمت سه نیم ترک بعدی این گنبد نیز در دستور کار قرار گرفته و کار را با همان مرمت‌گر قبلی ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه، درباره وضعیت مرمت گنبد مدرسه چهارباغ، اظهار کرد: مرمت این گنبد به پایان رسیده، اما به دلیل اشکالاتی که در مرمت قبلی دو ترک از آن وجود داشت، تصمیم گرفتیم که آن را هم اصلاح کنیم و اکنون در حال گرفتن پیمانکار هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان افزود: با اصلاح این دو ترک، داربست‌های گنبد مدرسه چهارباغ نیز برچیده خواهد شد.

اللهیاری از آغاز مرحله ششم عملیات آسیب‌شناسی و مرمت ایوان ستون‌دار مجموعه جهانی کاخ چهلستون نیز خبر داد و گفت: این عملیات مرمتی شامل آسیب‌شناسی، مرمت و موزون‌سازی رنگی سقف ایوان ستون‌دار کاخ چهلستون می‌شود و وسعتی بیش از ۱۱۰ مترمربع دارد که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، در مدت‌زمان چهار ماه به پایان خواهد رسید.

وی یادآور شد که در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ پروژه مرمتی توسط این اداره کل در سطح استان در حال انجام است که چهار مورد یاد شده، از شاخص‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، در پاسخ به این سؤال که «آیا برای نقد مرمت‌های انجام‌شده در اصفهان کنگره‌ای به سیاق کنگره نقد مرمت در گذشته‌های دور برگزار خواهد شد یا خیر؟» اظهار کرد: حدود سه سال پیش کنگره معماری را که در برپایی آن مدت‌ها وقفه ایجادشده بود، برگزار کردیم و در این کنگره نشست‌های مستقلی نیز برپا شد که نقد پروژه‌های مرمتی را در دستور کار داشت، اما کرونا مانع ادامه راه شد و امیدواریم که با بهبود شرایط، دوباره شاهد برگزاری این کنگره باشیم. اگرچه، قرار است که پروژه‌های مرمتی و انواع الگوهای مرمت در فضای مجازی نیز معرفی شود تا اگر صاحب‌نظران دراین‌باره نقد و دیدگاهی داشتند، امکان ارائه نظر برای آن‌ها فراهم باشد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …